Tarkusehambad luubi alla

Elise Järvik
04.05.2017

 

Tarkusehambad lõikuvad kõige viimasena ja põhjustavad kõige enam probleeme, mistõttu tuleb need sageli eemaldada. Millal on tarkusehamba eemaldamine näidustatud ja millega seejuures arvestama peab, räägib näo-lõualuukirurg Irina Raudjärv.

 

 

Tarkusehambaid ehk kolmandaid tagapurihambaid peetakse jäänukiks minevikust, mil inimeste lõualuud olid suuremad.

"Kui inimene oli rohkem lihasööja ja kahvlit-nuga ei olnud, oli tal rohkem hambaid vaja. Tänapäeval me ei kasuta enam hambaid nii palju, arengu käigus on lõualuu veidi väiksemaks jäänud ja seepärast tarkusehambad sageli suhu ei mahu," selgitab dr Raudjärv.

Väikesel osal inimestest ei ole lõualuus tarkusehammaste algeidki ja osal puuduvad mõned, seevastu suuremal osal on tarkusehambad küll olemas, aga ruumipuuduse tõttu jäävad need tihtilugu lõualuu sisse, peetunuks. "Tänapäeval on harv juhtum, kui inimesel on kõik 32 hammast lõikunud ning on anatoomiliselt ja funktsionaalselt toimivad. Enamikul inimestest, kellel on suus kõik jäävhambad, tarkusehambad suhu ei ilmu," kinnitab näo-lõualuukirurg.

 

Lõikuvad vaevaliselt

Üldjuhul lõikuvad tarkusehambad 18.–25. eluaastal ning enamasti tulevad nad pikkamisi. "Tarkusehambad ei lõiku nii kiiresti nagu piimahambad, mõnel võtab see aastaid aega. Lõikumine on päris keeruline protsess: suhu jõudmiseks peab hammas läbima luu ja limaskesta, lisaks ei tohi teine hammas takistuseks ees olla," räägib dr Raudjärv.

Kui tarkusehammas korralikult lõikuda ei saa, siis ta peetub, jäädes kas osaliselt või täielikult luu ja limaskestaga kaetuks. Kirurgi sõnul võivad osaliselt lõikunud hambaga kaasneda valu, infektsioonid ümbritsevates kudedes, kaaries, naaberhambasse kiilumine või selle kahjustamine, tsüstid, kusjuures need kõik on põhjused tarkusehamba eemaldamiseks. "Osaliselt lõikunud tarkusehammas on nagu ajapomm inimese suus. Kunagi ei tea, millal see nii-öelda plahvatab!" hoiatab Irina Raudjärv.

Kuna tarkusehambad on reas kõige viimased ja ligipääs neile on natuke raskem, on ka nende puhastamine keerulisem, mistõttu kahjustuvad need sageli juba lõikumise ajal. "Kui tekib kaaries ja on näha, et vastas teist hammast ei ole, see on lõualuu sees, siis ei tasu seda ravida, vaid tuleks pigem hammas eemaldada."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid