Ain Raaliga taimede taha – jahile ja geopeitust mängima!

Tekst Kati Murutar
17.01.2008

“Mida rohkem erinevaid tasandeid teadlane oma töödesse kaasab, seda elusam ja rikkam on teadus,” kinnitab Tartu Ülikooli farmaatsiadotsent Ain Raal.

“Üha enam on tõsiseltvõetavaid teadlasi, kes väidavad, et kaalutava, mõõdetava, katsutava ja nähtava kõrval on veel miski. Vägagi erinevate alade teadlased lähtuvad põhiliselt küll materiaalsest reaalsusest, ent liidavad üha julgemalt ja veendunumalt selle kõrvale nähtamatu, peenmateriaalse reaalsuse,” ütleb dotsent Ain Raal. “Vägede valitsemine ja ühendamine on õnneks muutunud nii enesestmõistetavaks, et küllap seetõttu pole ma tõsiteadlaste käest saanud pahandada, et oma raamatus “Teekond taimede taha” käsitlen ka nähtamatuid ja seni mõõdetamatuid fenomene.”

Kogu rahva teenistuses
Ain Raal ütleb, et Tartu Ülikool pole üksnes ühe linna teadlaste ja tudengite mängumaa, vaid kogu meie rahvast teeniv meka. Tõsiteaduslikud tulemused on seda avaramad ja elavamad, mida enam tasandeid ja variatsioone hõlmatakse. Usutletu enda pilgu hoiab avara ja loovana tõsiasi, et tema seitsmenda korruse kabineti aknast avaneb vaade nii linnale kui linnatagusele metsale.
“Vaatan siit oma kooli, Tamme gümnaasiumi, ja mõtlen alatihti, et oleksin pidanud nooruses, kui inimene on igas mõttes võtulisem, rohkem ja paremini õppima. Nooruses kinnistub ju nii tarkus kui sõprussidemed hoopis sügavamalt kui hiljem. Aga tagantjärele oleks-poleks on umbes sama absurdne kui sõnaraamatu abi vajades unistada, et võiks kogu selle sisu pähe õppida,” arutleb Ain.
“Avar vaade hoiab meeles laiemat kohustust. Laboris ja kabinetis, loenguruumis ja muudes teadusasutustes on kogunenud tekstid, mida jagada kogu rahvaga. Nii, nagu ma pildistan sageli oma kabinetist avanevat vaadet, mis muutub iga hetkega, teen ise fotod ka taimedest, millega oma tekste ilmestada.
Kui näed või loed, koged või avastad midagi suurt ja ilusat, tekib tõsine soov seda teistega jagada. Keegi ju peab sõnastama ja jäädvustama paljudele tuttavliku. Pole lugu, et selle käigus juhtub apse või jääb puudusi – oma taimeraamatuga püüdsin luua ülevaatlikku süsteemi, milliseid kogemusi, suhtumisi, suundi ja variatsioone erinevate ajastute paljud kultuurid on meile pärandanud. Teadmised loovad eelduse vabaks valikuks ja edasiuurimiseks!”

Edasi loe ajakirjast...

Sarnased artiklid