Anesteesia peidus pool

Tekst Aive Antsov
13.04.2010

Enne operatsiooni tuleb meditsiinilise hoole all olijal alati koostööd teha anestesioloogiga, kes määrab ja teeb talle sobiva tuimastuse ehk anesteesia. On küllalt tavapärane, et patsiendil ei ole vähimatki ettekujutust operatsiooni ajal toimuvast, sealjuures ka anesteesiast.

Tihtilugu ei aimatagi, et anesteesia on seotud riskidega ja et tuimastuse viib läbi arst, kes on selleks saanud spetsiaalse ettevalmistuse. Pisut selgust sellesse “salapärasesse” meditsiinivaldkonda toob Tartu Ülikooli Kliinikumi anestesioloog ja intensiivraviarst Katrin Elmet. Tema kinnitusel saab anestesioloogina, kuid ka intensiivraviarstina töötada nelja-aastase anestesioloogia residentuuri järgselt.
“Anestesioloogia, intensiivravi, samuti erakorraline meditsiin on mõnes mõttes sarnased alad. Nende erialade arstid peaksid olema kiired reageerijad, et suuta säilitada tegutsemisvõime ja selge pea ka ekstreemsetes olukordades. Loomulikult on vaja head ettekujutust inimorganismis toimuvast väga erinevate haigusseisundite korral. Ka osavad käed ei ole ülearused.”
Teisalt leiab dr Elmet, et anestesioloogide tegevus jääb patsiendi eest justkui varju. “Anesteesia on mõistagi patsiendi jaoks teisejärguline, sest haigust ravib tegelikult kirurg, kes opereerib. Pealegi on kokkupuude anestesioloogiga väga lühiajaline. Intensiivravi vajav inimene on aga selleks liiga haige, et teada ja mäletada teda ravivaid arste.”
Seetõttu ei ole anestesioloogil erilist väljavaadet saada nimekaks, patsientide seas nõutud arstiks. Väga väljendunud tunnustusevajadusega, “solisti tüüpi” inimesel võib olla anestesioloogina küllalt raske töötada. Anestesioloogi peamine rõõm on mitmekesine töö, mis esitab huvitavaid väljakutseid, pakub aeg-ajalt ekstreemset pinget, kuid ka suurt naudingut keeruliste olukordade headest lahendustest.

Üldanesteesia – “narkoosi alla panek”
Anesteesia eesmärk on luua head tingimused operatsiooni läbiviimiseks. Esmaseks ülesandeks on valu vaigistamine ehk analgeesia. Tuimastamiseks on üldjoontes kaks võimalust. Esimene võimalus on üldanesteesia, laiemalt tuntud kui narkoos – inimene pannakse narkoosi alla. Narkoosi ajal on lisaks valutundlikkusele välja lülitatud ka teadvus. Teine võimalus on regionaalanesteesia.

Loe edasi ajakirjast...