Ära kellelegi räägi

Tekst Merilin Piirsalu
28.01.2013

Kõigil meil on mõni saladus, olgu see väike või suur. Hea saladus teeb tuju rõõmsaks, mõni aga tekitab pingeid ja sunnib mõtlema, kas on seda mõistlik ainult endale hoida või jagada. Kas saladustega on kerge elada, kellele neid peaks või ei peaks usaldama, selles aitab selgust saada psühholoogiline nõustaja Anneli Salk.

"On küsimus, mis on saladus. Mis on asi, mida ei pea rääkima, ja kustmaalt on tegu privaatsusega? Kui ma lähen koduteel poest läbi ja ei ütle koju saabudes pereliikmetele, et käisin poes, siis see ei ole saladuse varjamine. Kui kohtun oma vana klassivennaga ja joon temaga tassi kohvi, see ka nagu ei ole saladus. Kusagilt aga läheb piir ja asi muutub saladuseks. See jääb põnevuse ja südametunnistuse vahele. Kui inimene teadvustab, et mingit informatsiooni peaks varjama, siis on tegemist saladusega. Saladus on see, mida inimene ei taha teistele öelda; ta soovib, et teised seda ei aimaks või siis teaksid ainult valitud inimesed," selgitab Anneli Salk saladuse mõistet.

Saladusi on servast serva

Ühe jaoks on salajane tema kehakaal või ostetud toote hind, teise jaoks mõni tegu, mille ta on teinud, või tulevikus saabuv sündmus, millest ei taha veel rääkida. "Enda teada hoitakse seda, mida inimene peab privaatinformatsiooniks ja ei taha, et teised teavad. Kõige suuremad saladused ja pikantsemad lood on meeste ja naiste vahelised salasuhted," usub nõustaja. "Saladuseks peetakse ka häbiväärseid tegusid, millest inimesed ei räägi. Suhteid hoitakse saladuses, sest ei taheta anda seltskonnale jututeemat seljataga arutamiseks. Ja kui on suhtekolmnurgad, siis kardetakse muidugi, et teised pooled saavad teada."

Mõned asjad hoitakse enda teada, sest peljatakse, et sellest rääkimine toob halba õnne. "Osa inimesi hoiab saladuses oma tulevikuplaane, näiteks seda, kui on plaanis abielluda. See on ju väga rõõmus sündmus, aga kui see ei ole veel kindel, siis tahetakse hoida seda oma privaattsoonis, et teised ei arutaks liiga palju. Asjaosalised tunnevad, et ei saa teiste inimeste reaktsioonidega hakkama," arvab Anneli Salk.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid