Eesnäärme hüvanguks

Tekst Üllar Ende
12.09.2011

"Mees, kes tahab veel 70aastaselt elada normaalset elu, peaks kindlasti hakkama oma tervist tähelepanelikult jälgima 30-35aastaselt või isegi varem," paneb südamele MediTA kliiniku meestearst Kristo Ausmees.

"Sündides on eesnääre väga väike. Aja jooksul see kasvab ja täismeestel on ta umbes kastani suurune, enamikul vanematel meestel suureneb veelgi," nendib dr Kristo Ausmees ja selgitab: "Eesnääre on lisasugunääre, millel on kaks tähtsat ülesannet:

juba väikesest poisieast peale reguleerivad eesnääret ümbritsevad lihased urineerimist;

teismeeas hakkab eesnääre mõjutama viljakust ning sellel on seemnepurskes tähtis roll."

Mõistlik eluviis põnnipõlvest peale
Mis võib mõjutada poisipõnni eesnäärme tulevast tervist? Kas lapseea nakkushaigused võivad seda kahjustada?
Dr Kristo Ausmees: Teadaolevalt mitte. Üldiselt kujunevad eesnäärmehaigused välja alates kahekümnendast eluaastast. See on suuresti seotud meie kliimaga, samuti läbipõetud suguhaiguste ja üldse seksuaalse riskikäitumisega. Paljudel juhtudel on just viimane eesnäärmehaiguste väljakujunemises süüdi.

Suure tõenäosusega ei oska me öelda, kas näiteks 15aastasel poisil on tulevikus eesnäärmevaevusi või mitte. Muidugi, oma osa selles on perekondlikul eelsoodumusel: nendel poistel, kelle isal, onudel või vanaisadel on olnud eesnäärme suurenemine või -kasvaja, on ka pärilikult selle risk suurem.

Kas esimene suits ja pits oleks kasulik jätta ka eesnäärme hüvanguks proovimata?
Muidugi, sest suitsetamine ja alkoholi tarvitamine kahjustavad aastatega kogu organismi, ka verevarustust. Eesnääre kui organ on üsna halva verevarustusega ning on seetõttu eriti tundlik ka suitsu ja alkoholi suhtes; samuti mõjuvad need riskitegurid halvasti kogu väikevaagna talitlusele, sealhulgas erektsioonile ja seksuaalsusele üldse. Samamoodi soodustab eesnäärmehaiguste väljakujunemist ülekaal.

Sageli saavad suitsetamine, alkoholi tarvitamine ja ülekaal alguse just noores eas. Sellepärast on palju ära teha poissi ümbritsevatel inimestel. Kui nad on harjunud ebatervislikku toitu sööma ja vähe liikuma, suitsetama ja tarvitama mõnuaineid, mõjutab see ka poisi ebaterve eluviisi kujunemist. Kui juba noores eas hakatakse suitsetama ja alkoholi tarvitama, siis suure tõenäosusega jätkub see ka vanemas eas.

Kõik selle, mis me elu jooksul endale halba teeme või sisse sööme, saame ühel hetkel bumerangina tagasi. Saab ka eesnääre, sest pikaajalised riskitegurid mõjutavad selle tervist läbi elu.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid