Maie Egipt: elu on kingitus

Tekst Linda Järve
20.10.2007

Oktoobris saab MTÜ Eesti Vähiliit 15aastaseks. Vähiliidu tegevuse moto on: "Kui me oleme pöördunud õigesse suunda, siis pole meil vaja teha muud kui edasi minna." Viiendat aastat on Eesti Vähiliidu tegevdirektor Maie Egipt.

Kui Maie Egipt Vähiliidus tööd alustas, pelgas ta, et äkki põleb läbi, kui hakkab kõiki siinseid muresid endasse võtma ja üle elama. Nüüd ütleb ta: "Kõigepealt olen ma ise muutunud. Nüüd võin kindlalt öelda, et mu hirmud olid asjatud. Vähipatsiendid on väga tugevad ja optimistliku ellusuhtumisega. Nad oskavad hinnata hetke võlu, olla tänases päevas õnnelikud ja on õpetanud seda ka mulle. Olen nende kombel hakanud püüdma igas päevas leida midagi ilusat ja toredat, hakanud rohkem väärtustama oma lähedasi. Minu meelest tuleb lähedastele alati öelda, kui kallid nad meile on. Keegi ei tea, mis juhtub homme. Elu on nagu kingitus. Ja me peame oskama seda hinnata. Kui sa ise ennast ei armasta, siis ei saa ka keegi teine sind armastada.”

Teiste aitaja saab tugevamaks
Maie Egipt on kõrgharidusega näitejuht, põhiosa oma elust tegelnud reklaamiga, filmide, videoklippide ja telesaadete tegemisega, vaataja jaoks kaadritagune nii Eesti Reklaamfilmis kui ka BFD Reklaamiklubis. Seal omandatud organiseerimis-, loome- ning suhtlemisoskused on olnud abiks ka Vähiliidus. Kolleegide mõttekaaslus on Vähiliidu tegevdirektorile väga tähtis, nii nagu Vähiliidu juhatuse esimehe dr Vahur Valvere nõuandedki. Filmide tegemisel on parim tugi ja kriitik olnud Maie Egipti abikaasa Harry Egipt, kes on tuntud eelkõige legendaarsete reklaamfilmide tegijana ja oma nimele vastavalt ka suur Egiptuse-huviline.
“Tegevus Vähiliidus on mulle andnud kindla teadmise, et ei ole väljapääsmatuid olukordi, tuleb olla tugev ja mõtelda teistele, kellel on veel palju kordi halvem, kui ette oskad kujutada. On andnud veendumuse, et inimene võib oma viimaste eluminutiteni olla optimistlik ja teisi arvestav, olla INIMENE," ütleb Maie ise.

Abiks, kui aidata on juba raske
Siinkirjutaja ema suri kopsuvähki 1993. aastal. Tema viimased elukuud olid väga rasked, sest päris lõpus ei olnud arstidel teda enam millegagi aidata ja tema eest tuli kodus hoolt kanda. Kiirabiarst, kes teda kodus vaatamas käis, imestas, et olin ema kaua aega täiesti üksi põetanud. Mäletan hästi, kui lootusetuna kõik tundus ning kui väga oleksin tahtnud ja vajanud kusagilt abi. Ema kustumist oli valus vaadata...
Praegu saab niisugustel juhtudel abi Eesti Vähiliidu Sihtaasutusest Vähihaigete Kodune Toetusravi. Kaugelearenenud vähiga haigete probleeme hakkas Vähiliit avalikkusele teadvustama 1996. aastal, alustades koos liikumisega Eluterve Eesti projekti "Tugevam aitab nõrgemaid." 2001. aastaks jõuti koolitada ja avada töörühmad kõigis maakonnakeskustes, töötajaid on neis kokku üle 40. Koduses toetusravis on kombineeritud nii valuravi kui ka haige ja tema pere psühholoogiline toetus.
10 aasta jooksul on Eestis aidatud üle 8000 haige. Haigele on koduse toetusravi teenus tasuta.
Ära jää hiljaks!
Maie Egipt ütleb, et Vähiliidus tööd alustades oli tal raske uskuda, et kui naistele saadetakse koju kutsed tulla rinna- või emakakaelavähi sõeluuringutele, jätavad nad lihtsalt tulemata, põhjuseks hirm, ükskõiksus või kiire elutempo. Sai selgeks, et enamasti läheb vähikartuses inimene arsti juurde viimasel hetkel. Siit saigi ta mõtte hakata läbi viima rinna- ja emakakaelavähi ennetuskampaaniaid. "Kui näiteks Soomes tuleb 80–90% naistest uuringule, siis meil tulid 2006. aastal rinnavähi uuringutele kirjaliku kutse saanud naistest kohale vaid pooled, " ütleb Maie Egipt. “Röntgenpilt rinnanäärmest tehakse selleks, et avastada rinnavähk varajases staadiumis, kui ta ei ole veel jõudnud organismis levida. Sellel viisil on võimalik päästa elusid ja viia läbi rinda säästvaid operatsioone. Rinnavähi sõeluuringuid on vaja teha iga kahe aasta järel."
Otse kasu
Alates 2004. aastast toob Vähiliit Eestisse Silima rinnaproteese. Need on väga kvaliteetsed, ütleb Maie Egipt. Neljapäeviti kl 12–16 konsulteerib Vähiliidus (Tallinn, Viru 5) haigeid dr Astrid Järvet ning vahendab rinnaproteese. Puuetega inimestel ja pensionäridel on võimalik saada proteese isikuabivahendi kaardiga soodsamalt. Saadaval on ka spetsiaalsed rinnahoidjad ja ujumistrikood.

Värsket õhku ka
Lisaks psühhosotsiaalsetele koolitustele korraldab Vähiliit vähipatsientide tervisekoolituse laagreid, kus toimuvad loengud tervislikust toitumisest, viimastest suundadest vähiravis ja tervist turgutavatest teraapiatest. Õhtuti kuulatakse muusikat nii vähipatsientidelt endilt kui ka külalistelt. Laagri populaarsus patsientide seas kasvab iga aastaga. "Tänavused vähiühingute kolmandad suvepäevad augustikuises Valgerannas jätsid vist küll kõigile osavõtjaile ilusa mälestuse. Oli lusti, tantsu-tralli, metsavaikust ja meremüha, aga ka kasulikku õpetust ning meeldivat suhtlemist inimestega teistest
ühingutest," jäi Maie Egipt seekordse kolmepäevase laagriga rahule.
Muide, Vähiliidu eesmärke toetavad sageli tõhusalt lapsed, kes muretsevad oma vanemate pärast rohkemgi kui vanemad ise: küsivad Vähiliidust nõu, mida teha siis, kui ema või vanaema suitsetavad, ja soovitavad vanematel oma tervist kontrollida.
Maie Egipt võtab meie jutuajamised kokku sõnadega: "Arvan, et Vähiliidu töö on kandnud vilja ja see innustab missiooni jätkama. Oluline on anda inimestele usku ja toetada neid teel tervenemisele.“

Sarnased artiklid