Energiat purgist või taldrikult?

Marika Vingissar
13.11.2017

 

Mõned peavad vitamiinide ja teiste toidulisandite ostmist raharaiskamiseks, teised usuvad kindlalt nende parandavasse jõusse ja ootavad neilt imetegusid. Sellest, kas purgivitamiinidest ka kasu on ja kui palju neid võtma peaks, räägib Pirita perearstikeskuse perearst Aili Tabri.

 

 

Enamik arste ja toitumisteadlasi on seisukohal, et kõik vitamiinid ja mineraalained peaks inimene kätte saama toidust. Kuid kas me toitume nii tervislikult ja mitmekülgselt, et saaksime kõik vajalikud toitained söögi-joogiga? Kuidas saame olla kindlad, et meie toiduvalik on tervislik? Igapäevase vitamiiniannuse tagamiseks oleks ju kõige lihtsam võtta iga päev üks multivitamiinitablett.

"Piisava koguse vitamiinide ja mineraalainete saamiseks on parim mitmekülgne toitumine. Ennekõike tuleks kõiki vitamiine ja mineraalaineid püüda saada kätte toidust ning alles siis, kui see kuidagi ei ole võimalik, pöörduda toidulisandite poole," toonitab Aili Tabri.

"Eestis tehtud uuringute põhjal peaks Eesti inimene vähendama magusate ja soolaste näkside söömist ja suurendama köögiviljade, marjade, täisteratoodete ning kala osatähtsust. Enne, kui hakata raiskama raha toidulisanditele, tuleb kriitilise pilguga vaadata üle oma toidulaud. Puuduste korral peaks tegema menüüsse muudatusi puuduolevate toidurühmade osas. Paljud meist aga loodavad kiiret lahendust tabletipurgist, sest raskem on vähendada stressi ja muuta elustiili."

 

Vitamiinid ja immuunsus

Kui haigused tihti kimbutavad ja kõikvõimalikud viirused külge hakkavad, räägitakse ikka nõrgast immuunsüsteemist. Kuidas saaksime enda ja laste immuunsust parandada, et iga viirus ja pisik haigestumist ei põhjustaks?

"Sügisesi-talviseid viirushaiguseid põevad meie kliimavööndis kõige rohkem lapsed. Viirushaigustesse haigestumist viis-kuus korda aastas loetakse laste puhul tavaliseks, kuna nende immuunsüsteem ei ole veel lõplikult välja arenenud. Ka ei ole lapsed oma lühikese elu jooksul piisavalt palju erinevat tüüpi haigustekitajatega kokku puutunud, mistõttu on nad haigustele vastuvõtlikumad. Uuringute andmetel on kollektiivis käivatel lastel suurem risk haigestuda hingamisteede nakkustesse. Samas ei ole leitud, et haiguste esinemissagedust mõjutaks osalise või täisajaga lasteaias käimine. Liigse haigestumise riski saab siiski ennetada, kui laps läheb lasteaeda veidi vanemana," selgitab perearst.

"Vitamiinide ja mineraalainete vähesus, mis on tingitud ala- või väärtoitumisest, põhjustab teiste komplikatsioonide kõrval sagedasemat haigestumist nakkustesse nii lastel kui ka täiskasvanutel. Piisava koguse vitamiinide ja mineraalainete saamiseks tuleb ennekõike mitmekülgselt toituda.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid