Kodus töötamine mugavaks!

SISUTURUNDUS
24.07.2018

Kaugtöö on tänapäeval muutumas aina sagedasemaks nähtuseks. Eestis teeb kaugtööd ligi viiendik tööinimestest ning see trend näitab suurenemise märke. Tööturule sisenevad noored on harjunud ajalise vabadusega ning üheksast viieni kestvat kontoritööd ei nähta enam ahvatlevana.

Kui kontoris vastutab töökoha ning töövahendite korrashoiu eest tööandja, siis kaugtöö korral on töötajal lisaks suuremale vabadusele ka rohkem vastutust. Võimalus voodist väljumata või end diivaninurka kerra tõmmates tööd teha on paljude unistus. Niivõrd vaba lähenemine võib ühel hetkel hakata tervist mõjutama. Seda eriti siis, kui kodukontoris töötamisest on saamas igapäevaelu osa ning see ei ole enam pelgalt ühekordne erand kontoripäevade vahel.

Kontorinurk mahub igasse elutuppa

Ideaalne lahendus oleks muidugi see, kui ka kodus oleks eraldi kontor. Et aga tubade arv on piiratud, ei ole eraldi kontoriruum alati võimalik lahendus. Küll on aga võimalik luua igasse elutuppa ergonoomiline töönurk, mis lubab nautida kodus töötamise vabadust ilma, et peaksime tegema järeleandmisi tervise arvelt.

Kõige tähtsam mööbliese istuva töö tegijale on korralik tool. Suvaline köögitool või tugitool võib küll ajutiselt asja ära ajada, ent seda ebamugava tööasendi hinnaga.

Kaugtöö tegemine ei päästa meid pikkadest tööpäevadest. Istudes iga päev mitmeid tunde ühe koha peal, võiks vähemalt iste olla mugav ning keha toetav. Kuna ergonoomiliste kontoritoolide valik on lai, ei pea keegi leppima enam-vähem variandiga. Just endale ideaalse mudeli võib leida igaüks.

Toolil istudes peaksid jalad täielikult maha ulatuma, reied olema põranda suhtes horisontaalsed ning käed mugavalt laual. Tool ei tohi olla liiga sügav – selg peaks olema toetatud igal hetkel ning seljatoe ehitus peaks jälgima selja loomulikku kurvi. Eriti oluline on veenduda, et tool alaselga toetaks.

Laua taga peab olema mõnus

Lisaks heale toolile on vaja ka sobilikku arvutilauda. Liiga madal või kõrge laud tähendab taaskord ebamugavat tööasendit. Kõige parem oleks laud, mille kõrgust saab reguleerida – nii saab vahelduseks istuvale asendile ka püsti töötada. Kui reguleeritava kõrgusega laud ei sobi, tuleks laua ostmisel arvestada tooliga, mida hakatakse töö tegemisel kasutama.

Lisaks kõrgusele on veel paar aspekti, millele kodukontorisse mööblit valides tähelepanu tasub pöörata. Näiteks peaks laua all olema piisavalt ruumi jalgade väljasirutamiseks. Laud ise peaks aga olema nii suur, et arvuti ja ka teised töövahendid sinna mugavalt ära mahuksid. Kaarega laud on seejuures klassikalisest ristkülikukujulisest lauast oluliselt ergonoomilisem.

Ruumi valgustus on oluline

Ka sobilik valgustus mängib äärmiselt olulist rolli. Pikkadel suveõhtutel võib küll tunduda, et läbimõeldud valguslahendus ei ole midagi hädavajalikku, ent pikad sügisõhtud ja pimedad talvepäevad ei tekita selles mingit kahtlust. Kui töölaud ei asu just otse akna kõrval, peaks lisavalgustust kasutama ka päevasel ajal. Seejuures ei tasu loota laevalgustile, mis toas üksjagu hajub – soetada tuleks korralik kohtvalgusti. Just lisavalgustuse tõttu tuleb jälgida ka seda, et töölaua lõppviimistlus oleks matt. Läikega lauapind hakkab valgust peegeldama ja võib muutuda silmadele liialt koormavaks.

Elutuppa töönurka planeerides on vaja leida tasakaal privaatsuse ja avaruse vahel. Kuigi töönurk peaks olema muust elutoast selgelt eraldatud, ei tohiks see samal ajal olla liialt eristuv. Eraldamiseks sobivad väga hästi näiteks avatud riiulisüsteemid või sirmid. Sirmi saab tööaja lõppedes ka kokku voltida, nii on terve elutuba taas avatud. Avatud riiulid loovad aga hea tunnetatava tööala piiritluse, ent ei mõju samal ajal blokeerivalt.

Kodukontoris töötamiseks jagab kasulikke soovitusi ka personalidisain.ee. Oma koju ergonoomilise töönurga paika sättimine võib nõuda planeerimist ja uurimist, ent hea enesetunne peale pikka tööpäeva on seda panustatud aega igati väärt.

Suur valik elutoa mööblit ja ergonoomilisi toole on saadaval hea hindadega Kaup24.ee e-poes.