Et laps hästi jooks ja pissiks

Tekst Kadi Lehtmets
21.07.2013

Lapse toidusedelil hoiab ema ikka valvsalt silma peal. Suurel suvel on aga väga tähtis jälgida lapse joomist ning vastavalt ka pissimist, et maimukese tervis püsiks hea. Miks ja kuidas seda teha, sellest räägime Ida-Tallinna keskhaigla lastearsti Reet Raukasega.

Suvel palava ilmaga joovad kõik inimesed, mõistagi ka väikesed lapsed, rohkem kui tavaliselt. Ja see on loomulik. Kas tegelikult on üldse tähtis jälgida lapse joomise ja pissimise vahekorda?

"See on kindlasti oluline," ütleb dr Raukas, "nimelt selles mõttes, et vedelikutasakaal peab normaalseks jääma. Kui laps liiga vähe joob, mõjutab see kogu tema organismi. Ja piss läheb n-ö kangeks." Eriti hästi on see arsti sõnul näha mähkmetes väikelapse puhul, kui pissijälg on lausa tumekollane ja mähe kipub haisema. "See näitab, et laps on vähe juua saanud."

Lastearst meenutab, et vanasti soovitati kõigile lastele imikueast alates lisaks toidule vett joogiks pakkuda. "Praegu aga arvame, et beebidele, kes toituvad ainult rinnapiimast, ei ole vaja vett juurde anda. Rinda võivad imikud tahta tavapärasest tihedamini ja seda tuleb neile lubada. Teine asi on kunsttoidulastega ja nendega, kes juba ka lisatoitu söövad - nemad võivad teatud hulga puhast vett juua küll. Aga see oleneb lapsest."

Dr Raukas rahustab neid noori lapsevanemaid, kes vee saamise täpse hulga pärast pead valutavad: "Vee intoksikatsiooni (mürgistust) pole olemas ka väikelaste puhul. Seda, kui palju täpselt lapsuke vett peaks või tohiks juua, pole kindlaks määratud, aga samuti ei juhtu kunagi, et üks imik end nii üle joob, et piss liiga lahjaks muutub." Kui tita ikka juua ei taha, paneb ta lihtsalt suu kinni.

Suhkrujoogi asemel kraanivesi

Mõneaastane mudilane on juba iseseisvam, tema kihutab ise ringi ja mõistab janu tulles sellest häälekalt märku anda. Dr Raukas paneb südamele: "Selles eas laste puhul tuleks alati jälgida, et jook oleks puhas vesi. Et me ei annaks neile janukustutuseks mahlu, limonaade, mis tahes suhkruga jooke. Laps peaks januga jooma just niipalju kui tarvis, kuid vett, mitte suhkrut sisaldavaid vedelikke."

Küllap on igaühel meeles mälupilt lapsepõlvest: kui vahva oli õuest jooksuga tuppa tulla ja otse köögikraanist külma vett kaanida - maailmas polnud paremat jooki, mis nii hästi janu kustutaks! "See on õige, meil on pea kõikjal väga kvaliteetne kraanivesi, see sobib ka lapsele hästi," ütleb dr Raukas.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid