Hea eeskuju mees Raivo E. Tamm

Foto: Olga Makina

 

 

Jõulukuul leiavad paljud meie hulgast võimaluse abivajajaid aidata. Mõni meist teeb seda muidugi aasta ringi. Nii ka armastatud näitleja ja meelelahutaja Raivo E. Tamm, kellele on eriti südamelähedane haigete laste aitamine.

 

 

Tänavu on Raivo E. Tamm paljudele silma jäänud võimsa elupöördega: aasta algul muutusid talle tähtsaks sportlikud eluviisid, tänu millele on temast saanud paljude jaoks suur eeskuju. Küllap võib aga meie lugejatele olla üllatav tõsiasi, et laulev näitleja on ka teistes heategevuslikes üritustes juba kaua aega kaasa löönud.

“Heategevusega olen tegelenud kogu aeg just oma tööga seoses. Olen olnud vähiliidu kontserdi ja Pelgulinna sünnitusmaja toetuspäeva juht. Samuti Carolin Illenzeeri fondi (teenistuses langenud või raskelt vigastada saanud Eesti kaitseväelaste laste toetusfond – toim) kontserdi “Laulud sõdurile” õhtujuht. Heategevus seisneb siis selles, et ma ei saa nendes projektides osalemise eest töötasu.

Korduvalt olen osa võtnud heategevuslikest kontsertidest “Kuula, palun!” Maarja küla toetuseks. Toetasin ka Ironmani Otepää triatloni Seve heategevusjooksul lastefondi ning koos lastefondi ja Ironmaniga korraldasime Tudulinna asenduskodus spordipäeva. Näosaate ajast on Isata Laste Heaks fond mind lausa oma patrooniks pidama hakanud,” loetleb Raivo viimaste aastate tegemisi ja tunnistab: “Selles mõttes on see valik mul ammu tehtud, et ma osalen sellistes üritustes, ja kui pakkumine tuleb, ei ole ma kunagi ei öelnud.”

Seega, kui Tallinna Hansa Rotary klubi Raivoga ühendust võttis ja oma üritusele kutsus, oli mees kohe nõus. Eesmärk oli ju suurepärane: klubi heategevusfond Siniring aitab 1. tüüpi diabeediga lastele ja noortele insuliinipumpasid osta selleks, et nad saaksid igapäevaelus paremini hakkama. Ja laste abistamine on talle ikka südamelähedane olnud. “Mul oli selle üle väga hea meel, sest tegelikult olen salamisi vaadanud selles suunas, et võiksin midagi taolist oma elus teha. Aga patrooniks ei saa ise hakata, selleks ikkagi valitakse.”

 

Lapse haigus on suur mure

Laste aitamine tundus loogiline samm juba näosaate võtete ajal. Kui Raivo saates eeltööd tegi ja otsis, kellele võimaluse korral annetada, nägi ta fondi Isata Laste Heaks nimest kohe ära, millega on tegemist. “Mul on oma suguvõsaski olnud juhuseid, kus isad on õnnetustes surma saanud. Mõtlesin, et see on suur õnnetus, kui isa enam ei ole. Tahtsin neid lapsi toetada.”

Siniringiga seoses mõtiskles Raivo ka selle üle, kui raske on mõnikord perre last saada, kui keeruline võib see olla. “Mu ema on rääkinud, et kui nad isaga abiellusid, oli neil kindel soov saada kuus last. Aga ema nõrga tervise tõttu lõppes asi sellega, et ainult mina tulin – jäingi neil ainsaks lapseks. Me oma pereski ootasime üle kümne aasta, enne kui poja saime.

Vahel on küll selline tunne, et mõnel teisel rahvusel käib see hoopis lihtsamalt,” viskab Raivo nalja. “Vaesed eestlased näevad nii palju vaeva!”

Aga tõsisemalt jätkates nendib näitleja: “Meil on väljend “muretseme endale lapse” – Eestis tulebki see laps muretseda, sest alati ta nii lihtsalt ei tule. Kui küsitakse, kas tahad poega või tütart, siis ikka vastatakse: pole oluline, peaasi, et laps oleks terve – see ongi kõige tähtsam. Ja kui ta lõpuks tuleb, ei tea läbi millise mure lõpuks saadud, ja kui tal on selline haigus, siis on see ikka väga karm. Ega minugi tutvusringkonnas pole lapsed nii sõrmenipsu peale tulnud, nad on ikka oodatud ja muretsetud lapsed. Just sellepärast on mul hea meel toetada neid peresid, kus lastel on terviseprobleemid.”

Loe edasi ajakirjast…