Higistamine keskeas ja pärast sünnitust

Tekst Riina Reiman-Männiste
13.01.2010

Keskeas naisi kimbutavad kuumahood ja higistamine; mõnda vähem, mõnda rohkem. Raseduse ajal ja pärast sünnitust võib keha äkki ja ootamatult olla higist läbimärg, kuid mõni hetk hiljem paneb külmatunne lõdiseda. Sellised ebameeldivused ei küsi kella ega aastaaega. Miks need tekivad? Kui kaua kestavad? Kuidas neist vabaneda?

“Põhilised higistamised naistel on seotud naissuguhormoonide ja nende taseme kõikumisega. Naistel tekivad higistamishood klimakteerilises eas, samuti võivad nõrgemal kujul esineda raseduse ajal ja pärast sünnitust, kuni taastub menstruatsioon,” selgitab Fertilitase naistearst Ene Palo, kuid lisab, et kuna higistamise põhjuseks võivad olla ka kilpnäärmehaigus või kroonilised infektsioonid, näiteks kopsutuberkuloos, siis alati kontrollitakse ka nende esinemise võimalikkust.

Östrogeenide põud
Eesti naistel algab menopaus keskmiselt viiekümneselt. Premenopaus ehk menopausieelne periood on enamasti 43–44 aasta vanuselt ning seejärel mõned aastad pärast menopausi. “Menopausi järel on higistamine tüüpiline sellepärast, et munasari enam ei tööta. Munasarja stimuleeritakse, aga see ei reageeri ja östrogeense hormooni puudumisel tekib higistamine. Väga sageli on tegu just öise higistamisega. Päeval tekivad kuumahood, millele järgneb higistamine. See on vasomotoorne reaktsioon, mille kohta ei osatagi veel selgitust leida. Hetkeks tõuseb kehatemperatuur kõrgele, sellele järgneb tugev higistamine.
Tihti on naisel nii, et öösel tekib kuumahoog ja ajab higistama, kuid peagi hakkab hoopis külm. Mõistagi on uni rikutud ja edasi magada ei saa. Koos higistamisega tekivad unehäired, ka südamepekslemise hood on tüüpilised klimakteerilise perioodi vaevused,” kinnitab dr Palo paratamatust. “Kui menstruatsioon veel käib, kuid nihked on juba olemas (nt 44–45 aasta vanuselt), siis sel perioodil, kui östrogeenne hormoon langeb (nt mensese eel või ajal), tekivad samasugused higistamishood, nagu on klimakteerilises perioodis.”

Hormoonasendusravi
Higistamishoogude vähendamiseks soovitavad tohtrid harrastada tervislikke eluviise, viibida palju värskes õhus, õhtusel ajal loobuda alkohoolsetest jookidest ja tegelda spordiga. Viimase soovituse kohta rõhutab naistearst sõna mõõdukalt, kuna keskeas naised kipuvad nooruse säilitamise eesmärgil mõnikord spordisõltlasteks, see pole samuti hea.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid