Hüvasti, kõõm!

Marika Vingissar
08.08.2016

 

Peanahk kiheleb ja sügeleb, nii et kogu aeg tahaks kratsida, ja must kampsun on valgeid helbeid täis. Mida teha?

 

 

Peanaha ketendus on üsna sage häda nii meestel kui ka naistel – valged helbed õlgadel ja seljal on tõeline nuhtlus. Kuna probleem on väga tüütu, peaks hakkama sellega tegelema kohe, kui ilmnevad esimesed sümptomid. Kõõm ei ole õnneks nakkav, kuid vajab pikaajalist ravi.

 

Kõõma tekkepõhjused

Miks tekib kõõm? Sageli on kõõm tingitud geneetilise fooniga haigusest: seborroilisest dermatiidist, olles selle kergem vorm. Tihti on põhjuseks kas liiga kuiv või liiga rasvane peanahk. Kõõm tekib, kui peanahk muutub põletikuliseks, peanahal olevad pärmseened hakkavad vohama ja nahk hakkab tootma üleliia naharakke. Need irduvad valgete helvestena ning langevad õlgadele ja seljale.

Ravile kõõm hästi ei allu, vaid avaldab tugevat vastupanu, sest toidab ennast ise ja hoiab üleval naha põletikulist protsessi. Kõõmaga peanahk on tasakaalust väljas – ketendavad laigud tekivad kiiresti ning nahk ei jõua ennast kaitsta. Peanahk kuivab ja lõpuks kannatab kuivuse all isegi rasvane nahk.

Kõõm esineb tavaliselt laiguti pealael ja meelekohtadel. Raskemal juhul võib ketendus katta kogu peanaha. Kõõma on eri kujul, see võib olla nahal plaatidena, õhukeste või paksude, kuivade või rasvaste laikudena. Peanahal võib esineda ka atoopilist nahapõletikku, psoriaasi või allergiat.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid