Jälle see külmetus

Vahendanud Kadi Lehtmets
21.01.2014

Ehkki ema silmale tundub, et lapse nina tilgub jätkuvalt terve talve, on sellise lasteaialapse vastupanuvõime külmetustele tõenäoliselt täiesti normaalne.

Kui laps põeb üht külmetushaigust teise järel ehk on n-ö nakkusekeerises, hakkab lapsevanem küllap mõtlema, kas tema võsukese immuunsüsteemiga äkki midagi korrast ära ei ole. See, et nakkuste nõiaring tuleneks immuunpuudulikkusest, on aga üpris harv nähtus.

Märkideks, et lapse vastupanuvõime on korduvatele nakkustele vaatamata normaalne, on see, et haiguste jada algab alles siis, kui laps on läinud väljaspool kodu asuvasse päevahoidu; samuti see, et nakkused piirduvad hingamisteedega, need on viiruslikud ja neist õnnestub toibuda eriliste komplikatsioonideta.

Kui lapsel on tugev vastupanuvõime, kasvab ja areneb ta normaalselt, külmetushaigustest hoolimata. Seda, millal lapse immuunsüsteemi suhtes vajatakse eriuuringuid, hindab arst. Nakkustega kimbus oleva lapse ravi maksab keskendada ühele arstile, sellisel moel saab kogu olukorrast parima üldpildi.

Vanematelt päritud

Lapse haigustundlikkust mõjutavad suures osas ka vanematelt päritud geenid. Mõningates peredes põetakse palju, teistes aga suhteliselt vähem. Poistel esineb rohkem nakkusi kui tüdrukutel.

Mõnel lapsel on näo ja pea ehitus selline, et muudab ta viirustele vastuvõtlikumaks: ninakäigud võivad olla tavalisest kitsamad või limaskestad kergemini tursuvad. Suured mandlid võivad õhu liikumist hingamisteedes aeglustada, ning kus õhk ei liigu, seal paljunevad pisikud.

Hingamisteede haigustele vastuvõtlikuks muutev tegur võib olla ka laste puhul gastroösofageaalne refluks ehk see, kui mao sisu voolab piki söögitoru tagasi üles.

Koos vanusega muutub immuunsüsteem tugevamaks ja haigestumine väheneb.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid