Kallis, kas sa võiksid muutuda?

Foto: Shutterstock

 

Öeldakse, et muuda parem ennast, mitte kaaslast. Kuid kas teine ei võiks kasvõi natukenegi muutuda? Järgnevaid nõuandeid tasub lugeda koos kaaslasega.

 

 

Jälle on higised trenniriided kotiga esikunurgas, suur pott on pandud ilma loputamata keset nõudepesumasinat ja leivapuru on laual. Kas peaks häält tõstma? Käskima? Ähvardama lahutusega?

Psühholoogid kinnitavad, et ükski nendest variantidest ei toimi. Situatsioon on väga eluline ja partneri kombed võivad närvidele käia nii värskes paarisuhtes kui ka hakata ärritama pärast aastakümnetepikkust kooselu. Tavaliselt on küsimus pisiasjades: klassikaline näide on see, millisest otsast keegi hambapastatuubi pigistab.

Öeldakse, et partnerit pole mõtet üritada muuta. Kuid kui need higised trenniriided muutuvad pidevaks komistuskiviks, millest on raske üle saada, kas saaks midagi teha enne, kui lahutus on ukse ees? Kas saaks teist muuta kasvõi veidigi?

Kõigepealt peaks järele mõtlema, mida selle soovitud muutuse all mõeldakse. Ähvardamise või keelamisega saab panna kaaslast natukeseks ajaks oma käitumist muutma. Päris muutuse jaoks on vaja enamat. Õigeks muutuseks on tarvis enda tahet, ning see muutus põhineb hoiakutel ja väärtustel. Neid muutes on tulemused püsivad.

 

Mulle tundub nii

Kuidas saaks siis teise inimese väärtusi ja hoiakuid muuta või neid mõjutada?

Psühholoogid leiavad, et rääkimine ja arutelu on vanaaegne, kuid tõhus meetod. Siiski pole ükskõik, kuidas jutuajamist alustada. Kui alustada kõnelust teist kritiseerides või esitades nõudmisi, on tulemuseks riid ja rahulolematus. Paari riiud algavad tavaliselt samadest asjadest, käivad läbi sama protsessi ja nõnda käivitub ahelreaktsioon, mis alati kordub.

Tüüpiline on see, et oma soovid esitatakse sellisel moel, mida teisel on raske vastu võtta. Süüdistamine pole kunagi hea algus. Palju parem on anda teada, kuidas see sulle tundub, kui asjad on lohakile jäetud või vales kohas. Ütle, et sulle meeldib, kui asjad pannakse oma kohale, siis on nädala lõpus vaja vähem koristada, ja sa hindad seda väga, kui kaaslane sind selles aitab. Anna mõista, et tunned ennast halvasti, kui toad on segamini ning kogu korrashoid ja koristamine on sinu peal.

Räägi oma soovidest ja sellest, mida ise oled valmis muutuste heaks tegema. Kaaslasel on kergem sinu soove vastu võtta, kui need on esitatud tunnete kaudu.

Loe edasi ajakirjast…