Karmel Killandi – positiivsus kuubis

Foto: Olga Makina

Teletoimetaja ja -saatejuht Karmel Killandi sattus kunagi tudengipõlves õnneliku juhuse tõttu televisiooni tööle ja sinna tema hing pidama jäigi. Esimese hooga töötas temperamentne naine teles ligi kümme aastat, tegi siis 15-aastase pausi ja jätkab nüüd Eesti Televisioonis oma viiendat hooaega.

 

Karmeli peamine kuningriik on praegu igal argiõhtul ETV eetrisse jõudva populaarse meelelahutussaate “Ringvaade” toimetus, kus ta tegutsebki ühena saate toimetajatest.

Toimetaja töö tähendab Karmeli sõnul igapäevast saate sisulist ettevalmistust: kogu meeskond arutab läbi võimalikud teemad, millest võiks juttu tulla, leiab intervjuu teraviku ehk võimalikult täpse teemade nurga ja esitleb seda külalisele, keda tahetakse saatesse kutsuda.

“Inimestel, kes on nõus tulema intervjuud andma, ei ole tänapäeval vaja siia tulla tähelepanu saavutamiseks. Neid, kes on oma töös tugevad, märgatakse niikuinii – meie peame neid pigem veenma, et nad tuleksid. Seetõttu tuleb meil anda neile juba enne intervjuud selgelt teada, mida me neilt täpselt küsida soovime. Intervjueeritava jaoks on ju oluline, mida ta saates ütleb, sest kõik tema öeldu jääb digiarhiivi alles – veel aastaid hiljem on väga lihtne leida, mida keegi on kunagi kusagil arvanud.”

 

Mälutreening ja õppimine

Et “Ringvaade” on eetris iga tööpäeva õhtul, tähendab see Karmeli sõnul tohutult pingelist, täpset ja operatiivset tööd, et täita saatele antud 65 minutit võimalikult sisukalt. “Meie ülesanne on teha nii, et õhtuks oleks olemas huvitavad ja päevakohased teemad ning et need saaksid käsitletud nii hästi, et isegi vaataja, kes enne sellest teemast mitte midagi ei teadnud, saaks asjast aru.”

Sugugi vähem tähtis ei ole ka see, et külalistel oleks saates meeldiv olla, sest muidu nad järgmine kord lihtsalt enam ei tule. “Eesti väiksust arvestades on ülioluline, et ühtki silda ei tohi põletada, inimestele ei tohi valetada ja kõike peab ajama avatult – nii peab julgema ka halva teema ette kokku leppida ja sellest saates rääkida, kui on vaja,” sõnab Karmel veendunult.

Lai teemaring eeldab kõigilt saate tegijatelt kursisolekut väga erinevate valdkondadega, ja kui ei oldagi, tuleb end kiiresti kurssi viia. Lugemine, uurimine, konsulteerimine erinevate spetsialistidega kuulub Karmeli sõnul tema igapäevase töö juurde. “See mulle “Ringvaate” juures kõige rohkem meeldibki – me ei saa end hetkekski lõdvaks lasta! See on nagu mälutreening ja ülikiire õppimine üheskoos.”

Karmeli sõnul on kõik tema tööpäevad pingelised, aga mõni kohe eriti. “Eesti on väike ja mõnel päeval on ikka väga keeruline leida teemat, milles oleks päevakajalisust, kaalu ja sisu, mis oleks televisiooni visuaalsust arvestades ka mõjus ja huvitav.” Enamasti kõik lõpuks ikkagi õnnestub ja see, et sellest pingest grammigi vaatajani ei jõua, on puhtalt meeskonna professionaalsuse küsimus.

Loe edasi ajakirjast…