Kasvajavastane jõud taimedes ja seentes, 3. osa. Puuviljad ja marjad avavad tee tervisele

Tekst Katrin Sak, bioorgaanilise keemia filosoofiadoktor
13.09.2010

Krooniliste haiguste, sealhulgas vähiriski alandamiseks soovitatakse süüa vähemalt viis serveeringut puu-ja köögivilju päevas. Järgnevalt peatumegi puuviljades ja marjades sisalduvatel kasulikel ühenditel.

Kõigis elussüsteemides tekivad aeg-ajalt vähirakud ning igas inimeses võib olla sadu või tuhandeid mikrotuumoreid. Kui organism saab aru, et mõned tekkinud rakud on veaga, hävitatakse need kiiresti – see on terve inimese bioloogia üks osa, mis eeldab hästi funktsioneerivat rakkudevahelist kommunikatsiooni. Signaalid kantakse õigesti üle siis, kui vajalikud toitained on piisavas koguses kättesaadavad.
Puuviljades ja marjades sisaldub hulgaliselt kasulikke ühendeid, mis loovad organismile tugeva strateegia kasvajate ennetuseks – üksikute valesti toimivate rakkude kiireks hävitamiseks, vähieelsete kahjustuste avastamiseks ja nende parandamiseks.

Õun
Meie oma koduaedades kasvava õuna kohta kõlab inglise keeles ilus väljend “An apple a day keeps the doctor away” ehk üks õun päevas hoiab arsti eemal. Uuringute tulemused viitavad, et õuntest võib abi olla ka onkoloogiliste haiguste ennetamisel. Neis sisalduvad ühendid takistavad organismis olevate vähieelsete kahjustuste muutumist pahaloomuliseks.
Laborikatsed on näidanud, et õuntes leiduvad triterpenoidid pidurdavad nii maksa-, soole- kui ka rinnavähirakkude arengut ja vohamist. Neis viljades leiduv flavonoid kvertsetiin on kasulik eesnäärmekasvaja ennetuses, mitmed flavonoidid ja fenoolhapped aitavad tervena hoida kopsu- ja põiekude. Hiljuti näidati, et iga päev ühe õuna söömine alandab soolevähi tekkeriski kuni 35% ja kaks õuna koguni poole võrra. Siin mängib rolli õuntes sisalduv kiudaine pektiin.
Mitmed kasulikud antioksüdandid paiknevad ka õunakoores. Siiski tuleb meeles pidada, et õunad koguvad endasse väga hõlpsalt pestitsiide ning pesemine küll vähendab, kuid ei kõrvalda nende mürkide jääke.

Greipfruut
Tsitrusviljadest tuleb esile tõsta poeriiulitel saadaolevat greipfruuti. Nende seemnetes sisalduvad flavonoidid proantotsüanidiinid on tugevate antioksüdantsete ja põletikuvastaste omadustega, pakkudes ennetust maksa-, kopsu-, rinna-, eesnäärme-, soole- ja maovähi vastu. Greibiseemnete ekstrakt soodustab leukeemiarakkude programmeeritud surma, olles samal ajal tervetele rakkudele ohutu. Sel ekstraktil on toime ka inimese papilloomiviiruse tüve HPV16 poolt põhjustatud emakakaela- ja suuõõnevähi rakkudele, pidurdades nende kasvu ja vohamist.

Loe edasi ajakirjast...