Kergenda maksa tööd

Foto: Shutterstock

 

Maksa tervist saab turgutada, kui hoida oma kaal kontrolli all, tarvitada mõõdukalt ravimeid, vähendada alkoholitarbimist ja liikuda rohkem.

 

  1. Mida maks teeb?

Maks on inimese keha suurim siseelund, millel on üle 500 ülesande. Ta moodustab kõik meie valgud, töötleb toitaineid ja vitamiine, reguleerib suhkru ja rasva ainevahetust ning neutraliseerib kahjulikke aineid.

 

  1. Kuidas maks toimib?

Maks filtreerib toitained otse soolestikust ja vormib need organismile kasutuskõlblikuks. Ta lagundab ka alkoholi ja ravimeid ning on koos sapipõiega kolesterooli ning selle ühendite depoo, kus komplekteeritakse, muundatakse, tarbitakse ja transporditakse igapäevaselt kolesterooli. Maksal on tohutu võime uueneda: kui näiteks opereerida ära 70 protsenti maksast, tuleb inimene allesjäänud 30 protsendiga toime, aga ainult juhul, kui see osa maksast on terve.

 

  1. Mis on maksa vaenlased?

Suurimad maksa kahjustajad on muidugi ülekaal ja alkohol. Pikalt kestnud alkoholitarvitamine, isegi väikestes kogustes, võib tekitada maksa tõsise haigestumise.

Ka ravimid kurnavad maksa. Eriti kahjulik on maksale liiga suurtes kogustes võetud paratsetamool. Paratsetamooli ei tohi võtta kunagi rohkem, kui pakendil kirjas on.

Ka ökotoidulisanditega peaks olema ettevaatlik, sest tihti pole nende täpne koostis kirja pandud. Kahjustused kuhjuvad, kui kasutada palju erinevaid toidulisandeid ja suurtes kogustes.

Ka mürgised seened võivad põhjustada eluohtliku maksakahjustuse.

Loe edasi ajakirjast…