Kilpnääre omade tule all

Robert Aps
13.11.2017

 

Kilpnäärmepõletikku on kolmesugust, millest autoimmuunne türeoidiit kulgeb enamasti ilma vaevusteta. Need ilmnevad siis, kui tekib kilpnäärme ala- või ületalitlus. Täpsustab Põhja-Eesti regionaalhaigla endokrinoloog-ülemarst Anu Ambos.

 

 

Autoimmuunhaiguste korral ründab immuunsüsteem keha terveid kudesid. Ka kroonilise autoimmuunse kilpnäärmepõletiku, Hashimoto türeoidiidi korral on immuunsüsteemi tegevus suunatud kilpnäärme vastu.

Kui kilpnäärmekude sattub rünnaku alla, hakkavad selles pikkamööda tekkima põletikusarnased muutused: koestruktuur muutub ebaühtlaseks ja kilpnäärme maht võib väheneda või suureneda.

Niisugune põletikuseisund põhjustab sageli kas kilpnäärme ala- või ületalitluse.

 

Hormoone on liiga vähe

Kilpnäärme alatalitluse ehk hüpotüreoosi korral toodab kilpnääre liialt vähe vajalikke hormoone. Selle üks peamisi tagajärgi on ainevahetuse ja muude organismi elutähtsate protsesside aeglustumine.

Kilpnäärme alatalitlusega inimesel võib kehakaal tõusta ja nahk muutuda kuivaks, samuti võivad tekkida seedimisraskused, ka nõrkus ja väsimus. Vaevusi võib olla teisigi. Seejuures on tegu laialt levinud sümptomitega, mis võivad märku anda paljudest teistestki haigustest ja organismi seisunditest. Just sellel põhjusel tuleb kilpnäärme alatalitluse välistamiseks või kinnitamiseks teha arsti juures vereanalüüs.

 

Hormoone on liiga palju

Kui kilpnääre toodab hormoone üleliia, põhjustab see ületalitlust ehk hüpertüreoosi. Mõnikord kasutatakse selle seisundi kirjeldamiseks ka terminit "türeotoksikoos".

Kilpnäärme toodetud liigsed hormoonikogused muudavad ainevahetuse kiiremaks. Selle tagajärjel võib hüpertüreoosi all kannataja kehakaal järsku langeda. Võimalike sümptomite hulgast leiab muu hulgas veel häirunud une, südamepekslemise, juuste väljalangemise, ärrituvuse ja menstruaaltsükli ebakorrapärasuse.

Nagu alatalitluse korral, pole ka nende sümptomite põhjal tihti võimalik hüpotüreoosi diagnoosida. Oletusele kinnituse saamiseks on vaja teha vere hormoonianalüüs.

"Vaevused võivad tekkida ka siis, kui türeoidiit põhjustab kilpnäärme olulise suurenemise," lisab dr Anu Ambos. "Sel juhul võib esineda kilpnäärme mahulisest suurenemisest tingitud surve- ja ebamugavustunne. Kilpnääre võib muutuda kaelal nähtavaks ja selle kuju moonutada."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid