Kõht on isand, sina tema sulane

Kerli Valge, Apotheka apteeker
04.05.2016

Pealkirjaks olev vanasõna ei tähenda sugugi pimesi kõhuorjust, vaid seda, et teenid teda targalt ja arvestad arukalt tema tujudega. Kui oma nõust puudu jääb, leiad seda lahkesti apteegist.

 

Tavaliselt mõeldakse seedimisele siis, kui ees on ootamas suurem sööming, kuid oma kõhu eest tuleb hea seista kogu aeg. Eriti oluliseks muutub see siis, kui on tekkinud mingi vaevus: kõrvetised, refluks, kõhulahtisus või -kinnisus, gaasid. Midagi annab ennetada ja paremaks muuta alati.

Apteekri igapäevatöös tuleb palju nõustada inimesi, kes on ühe või teise kõhumurega kimpus. See, kui nad apteeki jõuavad ja soovivad leida probleemile lahendust, on ju väga hea, sest on inimesi, kes mõtlevad, et nende seedimine ongi selliseks loodud, ja on olukorraga leppinud. Seetõttu loobutakse hoopiski toitudest ja tegevustest, mis võivad tekitada kõhus ebamugavustunnet ja muuta olemise kehvaks, kuid tegelikult ei pruugi see vajalik olla.

Kindlasti tasub tulla apteeki ja uurida ka siinseid võimalusi, mis aitavad asja parandada.

 

Kõht on lahti

Kõhulahtisus tähendab seda, et kõht käib läbi päevas kolm korda või sagedamini, kusjuures väljaheide on normaalsest vedelam. Selle tekkel võib olla palju põhjuseid: viirused, bakterid, toidumürgistus, ärritatud soole sündroom, tsöliaakia, antibiootikumid jm.

Tavaliselt möödub kõhulahtisus paari-kolme päevaga ning sellega võivad kaasneda kõhuvalu, gaasid, iiveldus, oksendamine ja palavik.

Kõige ohtlikumaks võib osutuda kõhulahtisusega kaasnev vedelikukadu, ja seda ükskõik millises vanuses inimestel, eriti aga imikutel, väikelastel ning vanuritel. Tugeva kõhulahtisusega ei kaota organism ainult vedelikku, vaid ka elektrolüüte – eriti kaaliumi, mis on elutähtis rakkude normaalseks talitluseks ja südametegevuseks.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid