Kui kõht teeb haiget

Tekst Merilin Piirsalu
21.11.2013

Igas vanuses laste puhul juhtub, et kõht teeb muret: kas lihtsalt valutab, on lahti või kinni. Miks üks või teine kõhuhäda kimbutab ja mida nende leevendamiseks ette võtta, sellest kõneleb Ida-Tallinna keskhaigla lastearst Reet Raukas.

Esimene kõhuhäda, millega värske lapsevanem tavaliselt kokku puutub või vähemalt arvab kokku puutuvat, on imiku gaasivalud.

Reet Raukas ütleb naljaga pooleks, et gaasivalud ei ole imikute, vaid hoopis emade põhimure. "Kui titt hakkab sündima, siis millegipärast kõik pabistavad juba ette, et ega tal gaase ei tule, ja noor mamma tahaks peaaegu juba enne sündi hakata beebile rohtu sisse söötma. Sageli ei ole aga imiku gaasivalud hoopiski kõhuprobleem, vaid laps lihtsalt ei oska teistmoodi väljendada oma väsimust või muud muret. Imik on rahutu ning ema arvab, et tal on gaasid. Vahel mõni gaas ongi valusam, imik ärkab kiljatades, puuksutab ära ning tal läheb olemine kergemaks. Aga see ei ole klassikalise definitsiooni järgi gaasivalu.

Kooliku- ehk gaasivalu näeb tegelikult välja nii: vähemalt kolm tundi päevas, vähemalt kolmel korral nädalas ja keskmiselt kolm kuud lohutamatut nuttu, kusjuures lapse üldseisund selle juures ei ole häirunud. Laps lihtsalt nutabki mitu tundi, kõht läheb suureks kui trumm, on läikiv ja punetav, ohtrad veresooned on kõhule välja joonistunud ja mitte miski last sel hetkel ei lohuta."

Tühi kõht maskeerib gaasivalusid

Gaasivalud algavad tavaliselt kolmandast elunädalast ja tõsise häda korral on vaja kogu perekonna abi, et ema vaimne tervis säiliks. "Kui on teada, et laps igal õhtul kaks tundi nutab, siis tuleks paludagi näiteks ühel õhtul nädalas vanaema last hoidma, et võimaldada emal natuke aega eemal olla," arvab dr Raukas.

Gaasivalude ennetamiseks ja leevendamiseks peaks püüdma beebit juba ette lõõgastada. "Mitte masseerida ainult siis, kui valu on käes, vaid ka hommikul, päeval ja õhtul, et laps tunneks ennast paremini. Rinnal olemine ja nahk-naha-kontakt lõõgastab last. On lapsi, kes vabanevad pingest soojas vannis. Kõiki neid asju tasub proovida."

Lastearsti sõnul seostatakse imiku gaasivalusid sageli ema söögiga, samas on leitud, et nii rinnapiima kui ka kunsttoitu sööval tital on gaasivalusid võrdsel hulgal. "Tegelikult ei ole ühtegi ema söödud toiduainet, mis kõikidel lastel universaalselt gaasivalu tekitaks. Kui emal tuleks millestki hoiduda, siis konservantidest ja keemilistest ainetest. Tuleb jälgida konkreetset last, mitte kuulata, et sõbranna tita ei kannatanud seda või teist. Maksab silmas pidada enda söödud toitu ning seda, kuidas laps sellele reageerib."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid