Kui terved on meie luud?

Tekst Riina Reiman-Männiste
12.02.2011

Joo piima, siis saad tugevad luud! Nõndaviisi öeldi minu lapsepõlves ja soovitatakse ka nüüd. Paraku ei talu paljud piima maitset juba pisikesest peale - süda läheb pahaks ning isegi luude tervise nimel ei jaksata tilkagi alla neelata. Kuid kas ainult piimajoomisest üldse piisabki, et luud seisaksid tugevad?

"Kahjuks ainult piimajoomisest tõesti ei piisa," vastab Põhja-Eesti Regionaalhaigla reumatoloog Eevi Pärsik. "Tähtsal kohal on ka geneetilised tegurid, füüsiline aktiivsus, elustiil, sealhulgas alkoholi tarbimine ja suitsetamine."

Luu kui eluskude
"Luukude moodustab suure osa meie organismist - 35%. Luukude koosneb kahest osast - kortikaal- ja trabekulaarosast. Luu on eluskude, mis muutub pidevalt, rakud uuenevad ja vananevad. Luustik moodustab skeleti ja see on tähtis tugiaparaat, et inimesel oleks võimalik liikuda ning teha igapäevaseid toimetusi.

Luukoe põhiline areng toimub just lapse- ja noorukieas. Luud peavad vastu pidama kuni elu lõpuni ja nii, et need oleksid tugevad ega murduks vanemas eas. Selleks tuleb juba lapsena pöörata tähelepanu õigele toitumisele ja liikumisele. Eriti suur oht luuhõrenemisele (osteoporoos) on naistel pärast menopausi ja meestel pärast 70. eluaastat. See on periood, mil hõredaks ja hapraks muutunud luud võivad murduda juba väga väikese trauma tagajärjel. Sageli on aga luumurd just see, mis sunnib vanainimest voodis lamama ja muudab inimese liikumisvõimetuks.

Osteoporoos ehk luuhõrenemine on kõige sagedasem luukoe ainevahetuslik haigus," selgitab dr Pärsik, kui oluline on luude tugevus kogu elu jooksul. "Luustik kasvab umbes vanuseni 18-20 eluaastat. Lapse- ja teismeliseeas on esiplaanil luude moodustumine ehk formeerumine, noortel täiskasvanutel on tasakaalus nii luude moodustumine kui lammutamine. Vanemas eas aga on ülekaalus luude lammutamine, kuid formeerumine on oluliselt aeglustunud. Maksimaalne tippluumass saavutatakse tavaliselt 25.-30. eluaastaks."

Loe edasi ajakirjast...