Kuidas ravida köha?
Kodutohter
24.10.2019
Köhaga väljutab inimene oma hingamisteedest sobimatud jäägid. | Shutterstock

Köha korral ei aita vahel miski, vähemalt tekib selline kahtlus. Kui kord köhima hakkad, siis saavad otsa vaid õhk ja jõud. Köha jääb. Läheb isegi hullemaks. Aga köhimata ka ei saa.

Lõpuks, kui ihu on juba täiesti pehmeks klopitud (loe: köharaputatud) ja vaim tuim, saabub diagnoos – bronhiit või kopsupõletik. Muidugi mitte alati. Sest köha on mitut sorti. Kõige tähtsam on tema iseloom kindlaks teha ning õigesti ravida. “Köha algne funktsioon on üsna looduslik. Köhaga väljutab inimene oma hingamisteedest sobimatud jäägid – tolmuosakesed, haiguse- või limapritsmed.
Pole vahet, kas tegu on lapse või täiskasvanuga, köha võib olla väga erinev,” selgitab kiirabiarst, filosoofiamagister ja MTÜ Rahvakoolitus Elu juhataja Mare Liiger köha põhjusi.
“Vahva on kuulata, kui reklaamides öeldakse, et ära köhi, meil on selle vastu rohtu. Kaugeltki mitte kõikide köhade vastu ei aita SEE rohi.”
 

Ärritusköha
 

Mare Liigeri sõnul on ärritusköha tüüpiline viirushaigustele, samuti mingile lõhnale, mida inimene ei talu. Tegemist on limaskestade kuivamise ja tursumisega. Kurgus hakkab kriipima ning tekib lõputu ja kuiv köha. Mida rohkem köhida, seda hullemaks läheb. “Sellisele köhale ei aita kaugeltki kõik rohud, eriti rögalahtistid, sest pole ju midagi lahtistada. Sageli lähevad inimesed viirushaiguse esimesel päeval apteeki, ostavad rögalahtistit ega suuda mõista, kuidas see ei aita. Aga ei aitagi,” kinnitab tohter ja soovitab apteegist osta rohtu hoopis kuivale köhale ehk sellist, mis pärsib köha.
“Tegelikult on olemas ka palju lihtsam, kodumaine ja odav nõks – mesi, ehtne või ning kuum piim. Või ja mesi tuleb sulatada kuuma piima sees ning siis juua. Mõjub paremini kui mõni hirmkallis ravim.” Larüngiit ehk kõriturse Kui köha läheb allapoole, siis algab lapsevanemate õudusunenägu ehk öine larüngiit, mis tähendab haukuvat köha ja limaskestade turset.
Mare Liiger peab parimaks koduseks abivahendiks sulavõid (NB! Tingimata VÕID!).
Sooja sulavõid antakse pisemale lapsele 1 tl, suuremale 1 sl. Hingamine läheb kiiresti oluliselt kergemaks. Kui muutusi paremuse poole ei teki, peab viivitamatult kutsuma kiirabi.
Tervisenõu loe edasi ajakirjast Kodutohter

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid