Külmalt kivilt munasarjapõletikku ei saa

Tekst Riina Reiman-Männiste
16.05.2009

Mida tähendab munasarjapõletik? Kui pika ja tõsise külmetamise järel võib munasarjapõletikku jääda? Kas see mõjutab võimalust rasestuda?

“Tänapäeval räägitakse naise väikevaagna põletikest,” täpsustab naistearst ja Eesti Seksuaaltervise Liidu esinaine Mairi Kaha. “Põletikust võivad olla haaratud munajuhad ja munasarjad, emakas ning emakat ümbritsevad koed. Põletiku korral on tihti esimene kaebus – kõht valutab –, tegemist on põletikust haaratud kudede turse ja punetusega.
Raskemal juhul tekib mäda, mis koguneb munajuhadesse, munasarja, emakasse, kõhuõõnde. Sellisel juhul võib naise seisund kiiresti muutuda eluohtlikuks ja on vaja kohe kirurgiliselt sekkuda. Operatsiooni käigus eemaldatakse põletikust kahjustatud koed (nt munajuhad, munasarjad). Vahel võib põletik kulgeda peaaegu ilma kaebusteta (eriti klamüdioosi korral). Samas tekib oluline kudede kahjustus ja ulatuslikud liited väikevaagna organitele. Väikevaagna põletik on väga tõsine haigus, mis kahjustab suguorganeid taaspöördumatult ja tagajärjeks on viljatus.”

Põletiku põhjustajad
Kes meist pole kuulnud hoiatusi mitte istuda külmal kivil või külmetumast miniseelikuga käies?! Nii võib ju saada munasarjapõletiku! Dr Mairi Kaha raputab pead: “Emaka, munasarjade ja munajuhade põletik ei teki külmetumisest ega nabapluusiga käimisest – see on üks laialt levinud müüt.
Haigustekitajad satuvad naise suguorganitesse seksuaalvahekorra tagajärjel, kui partneril on suguhaigus ega kasutata kondoomi. Naistel, kes pole seksuaalvahekorras olnud, suguteede põletikke praktiliselt ei esine (ülimalt teoreetiline võimalus on, et nt lapseealisel levivad bakterid munasarja vere kaudu mõne muu organi põletikukoldest vms).

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid