Luud tugevaks

Välisajakirjandusest vahendanud Viivi Variksaar
16.08.2009

Osteoporoosi ehk luu-urbnemuse all mõeldakse seisundit, kus luutihedus on vähenenud, luud muutunud nõrgemaks ja seega altimaks murdude tekkele. Nõrgenenud luu võib murduda isegi väga väikese trauma tagajärjel, vahel lausa iseenesestki.

Miks luu muutub nõrgaks?
Luu on eluskude, mida osteoklastid ehk luuhävitid – luud hävitavad rakud – lõhuvad, ja osteoblastid – luumoodustisrakud – taas ehitavad, ja nii kogu elu. Kuni luu lagundamine ja uue luu moodustumine on tasakaalus, on kõik korras. Kui aga luud hakkab lagunema rohkem kui uut asemele luuakse, luumass väheneb ja selle struktuur muutub.
Luumass kasvab 20.–30. eluaastani, seejärel tuleb umbes 10aastane periood, mil luumass ei kasva ega kahane, vaid püsib enam-vähem ühtlasel tasemel, siis aga hakkab tasapisi vähenema. Naistel kiireneb luumassi vähenemine üleminekuaastatel, meestel pärast 60. eluaastat, mil meessuguhormooni tootmine langeb, kuid mis kulgeb aeglasemalt kui naistel. Järgnevas kuues nõuandes pole paljudele ehk midagi uut, kuid meeldetuletamist väärivat siiski küllalt palju.

1.Hoolitse, et organism saaks piisavalt kaltsiumi.
Luustiku ja hammaste tugevus sõltub otseselt kaltsiumi hulgast organismis. Kaltsiumi saamine on tähtis lapse- ja teismeeas, mil luumass usinalt kasvab. Luude kiire kasvu ajal vajab organism ohtralt kaltsiumi. Täiskasvanud inimeste luustik sisaldab kaltsiumi umbes kilo jagu ja osa sellest vahetub iga päev, kuna mingi osa luustikust moodustub iga päev uuesti ja uuesti. Seepärast on ka täiskasvanud inimesele tähtis saada kaltsiumi iga päev.
Parimad kaltsiumiallikad on piim ja piimatooted, jäätisest ja juustust imendub kaltsium organismi ka väga hästi. Hea kaltsiumiallikas on kala, kõige rohkem saab seda muidugi väikeste kalade luudest-rootsudest.
Kaltsiumi sisaldavad aedviljad, eriti roheliste lehtedega aiasaadused, näiteks leht- ja spargelkapsas, kuigi piimatoodetest jäävad need siiski kaugele maha. Sageli leidub taimedes ühendeid, mis takistavad kaltsiumi imendumist organismi, näiteks spinatis sisalduv oksalaat (oksaalhappe (oblikhappe) sool või ester). Need, kes ei hooli piimast ega piimatoodetest, peaksid valima toite-jooke, mis sisaldavad kaltsiumi – kaltsiumiga rikastatud mahlad ja sojajoogid on taimetoitlastele parimad kaltsiumiallikad.
Apteegis müüakse kaltsiumitablette, kuid nende tarvitamise üle peaks nõu pidama oma arstiga; kes toitub mitmekülgselt, see kindlasti ei pea tablette juurde võtma.

2. Jälgi, et su organismis sisalduks piisavalt D-vitamiini.
Tänu D-vitamiinile imendub kaltsium luustikku, seepärast on see vitamiin organismile ülioluline. D-vitamiini puudus põhjustab ka lihasnõrkust, mistõttu inimesed võivad kukkuda.

 Loe edasi ajakirjast...