Mida teha purunenud kraadiklaasiga

03.10.2018

 

Purunenud kraadiklaasi elavhõbedaaurud on tervisele ohtlikud. Mida teha, kui vana kooli kraadiklaas põrandale kildudeks kukub?

 

 

Elavhõbe on mürgine aine, mida võib leida metüülelavhõbeda kujul kalades, mereandides ja mujal eluslooduses ning ökosüsteemides. See kujutab ohtu inimeste ja loomade tervisele, kusjuures kõige ohtlikum on, kui elavhõbe satub organismi auruna.

Kunagi kasutati elavhõbedat ka kraadiklaasides. Kuigi selliseid enam ei müüda, kasutavad paljud meist külmetushaiguste hooajal kehatemperatuuri kontrollimiseks kunagi soetatud termomeetrit, mis sisaldab kuni kaks grammi elavhõbedat. Vanad asjad on teadagi kerged purunema – sel aastal on terviseameti mürgistusteabe infoliinile korduvalt helistatud just selliste kraadiklaaside purunemise tõttu.

Külmetushaiguste aeg on meid ees ootamas, seega tuleb meelde tuletada põhitõed juhuks, kui selline tervisele ohtlikku elavhõbedat sisaldav kraadiklaas kodus puruneb.

 

Ava kohe aknad

Terviseameti mürgistusteabekeskuse õde-konsultant Ruth Kastanje sõnul valmistab helistajatele enim muret see, mida teha katkisest termomeetrist põrandale valgunud elavhõbedaga.

"Mürgistuse teket saab vältida ruumi õhutamise, elavhõbeda kokkukorjamise ning selle sulgemisega kinnisesse purki, pudelisse või kindlalt suletavasse soonkinnisega kilekotti," selgitab Ruth Kastanje.

Tõsisemat mürgistust põhjustavad elavhõbedaaurud, mis imenduvad hingamisteedest, seetõttu tuleks vältida lahtise elavhõbeda seisma jäämist ruumidesse, eriti selle sattumist sooja keskkonda. "Põrandal olev elavhõbe hakkab õhuga kokkupuutel aurustuma ning võib väikeses soojas ning ventilatsioonita ruumis saavutada mürgise kontsentratsiooni. Seetõttu tuleks elavhõbeda aurustumise takistamiseks välja lülitada põrandaküte ning mitte lubada lapsi purunenud elavhõbedaga saastunud tuppa. Sisse tuleks lülitada ka ventilatsioon või avada aknad."

 

Ära kasuta tolmuimejat

Kindlasti ei tohiks elavhõbedat kokku korjata tolmuimejaga, sest nii pihustub aurustunud elavhõbe tolmuimejasse ja kandub sealt pikema aja jooksul väljalaskeava kaudu ruumiõhku laiali. Elavhõbedaaur on õhust raskem ning seetõttu on lapsed võrreldes täiskasvanutega kaitsetumas olukorras, kuna nende hingamisala asetseb maapinnale lähemal.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid