Milleks vaktsineerida?

Tekst Kristjan Arunurm
16.08.2009

Internetifoorumites ja blogides on juba ammu pead tõstnud isehakanud jutlustajad, kes ilma meditsiiniliste teadmisteta mahitavad kaaskondlasi nii endid kui oma lapsi vaktsineerimistest hoiduma. Põhjus on lihtne: nad kahtlevad, kardavad, näevad ajutistes kõrvalmõjudes suuremat kolli kui võimalikes püsivates tüsistustes ega ole pealegi veendunud, et vaktsiinid üldse midagi ära hoiavad. Võib-olla tõesti pole meedikute selgitustöö olnud piisav. Ka vaktsineerimisvastastele on vaja selgeid vastuseid.

Olgu öeldud, et loo autor on ilmselt täiesti tavaline Eesti inimene, kel ilma otsese vajaduseta tausta uurida polnuks aimugi, mis on näiteks pneumokokk või kuidas võiks meid tänapäeval ohustada koolera. Seega: tegu peaks olema teabe erapooletu vahendamisega, kuna skeptikute kisakoorid on ajuti kõhklema pannud mindki. Saamaks teaduslikke kinnitusi, pöördusin spetsialiseerunud vaktsineerimiskeskuste poole.

Pseudojutud tapahirmust
Vaktsineerimisvastase küsimusele, miks peab vaktsineerima paari päeva vanust vastsündinut, kelle allergiliste reaktsioonide kohta ei ole midagi teada, vastab Telliskivi Perearstid OÜ perearst dr Iris Koort nii: “Kuna B-hepatiidi levikuteed on vereülekanne ja suguline kontakt, tekibki lapsevanematel küsimus, milleks – see ju imikut ei ohusta. Kõigepealt alustati teismeliste vaktsineerimisega, kuid hiljem, kui B-hepatiidi vastu vaktsineerimine võeti riiklikku programmi, hakati vaktsineerima juba imikuid. Hepatiidi vastu varase vaktsineerimise peamine põhjus on, et see annab kõige tugevama ja püsivama immuunsuse.”
Skeptiku ärritumisest, et kui tema laps oli kunagi kolmekuune, tehti talle läkaköha-difteeria-teetanuse süst, mis kutsus esile ägeda reaktsiooni, arvab Koort, et tegu võis olla enam kui kahe aasta taguste kogemustega, kui kasutusel oli veel täisrakuline läkaköhavaktsiin. Praegu kasutatakse ainult atsellulaarset ehk rahvakeeli puhastatud läkaköhavaktsiini, samuti on kõik teised riiklikult finantseeritavad vaktsiinid kvaliteetsed ega tekita märkimisväärseid kõrvalnähte. “Täisrakuline läkaköhavaktsiin, mis ilmselt andiski aluse juttudeks vaktsineerimise kahjulikkusest, tekitas tõesti rohkem palavikureaktsiooni, kuid Eestis on selle vaktsiini kasutamine minevik. Paraku on internetti üles riputatud skandaalseid artikleid imikute äkksurmadest ja muust jubedast, mida seostatakse vaktsineerimisega tõestamata väidetega – negatiivne info lihtsalt müüb paremini kui positiivne.”

Vastutustundetu liug teiste seljas
Vägisi ometi kedagi ei vaktsineerita, kuid doktor Koorti sõnul oleks lapsevanemast vale seada ohtu oma lapse tervis. “Minu meelest on see sama rumal kui jehoovatunnistajate usulistel kaalutlustel langetatud otsus mitte lasta oma lapsele vereülekannet teha.” Iris Koorti meelest võib vaktsineerimisvastaste suhtumist võrrelda bussijänese omaga, tema sõidu maksavad kaudselt kinni ülejäänud inimesed. “Suur osa vaktsineerimisvastaseid loodab, et kui ülejäänud kodanikud kohusetundlikult end ja oma lapsi eluohtlike haiguste vastu vaktsineerivad, ei haigestu ka vaktsineerimata lapsed. Vaktsineerimisvastane laseb teiste seljas liugu – las ülejäänud teevad oma lastele “potentsiaalselt eluohtlikke süste”, mina oma last ohtu ei sea.”

 

Loe edasi ajakirjast...