Moksaga sooja juurde

Elise Järvik
08.05.2018

 

Kuna siinne kliima kipub olema külm, niiske ja tuuline, sobib soojust juurde andev moksateraapia Hiina meditsiini arsti Rene Bürklandi hinnangul meie oludes väga hästi nii haiguste raviks kui ka ennetuseks.

 

 

Moksibustsioon ehk moksateraapia on traditsioonilise Hiina meditsiini ravimeetod, mille puhul kasutatakse bioloogiliselt aktiivsete kehapunktide või muude kehapiirkondade soojendamiseks moksat. Viimane on pehme põlev aine, mida valmistatakse erisuguste Aasia taimede lehtedest, kusjuures põhiline ravimtaim, mida kasutatakse, on harilik puju (Artemisia vulgaris).

 

Raviks ja profülaktikaks

Rene Bürklandi sõnul on moksateraapia eesmärk panna qi ehk energia liikuma ning toniseerida yang-qi'd ehk anda juurde soojust. Seda kasutatakse külmast tingitud valusündroomide ja yang'i nõrkusest tekkinud probleemide korral, nagu üldine külmatunne ja külmad käed-jalad, samuti immuunsuse tugevdamiseks ja haiguste ennetamiseks.

"Meie kliimaoludes on moksateraapia väga hea ravimeetod. Miks? Sest meil on niiske, külm ja tuuline," lausub arst ning toonitab, et moksateraapia puhul avaldab ühelt poolt toimet põlemisest tekkinud soojus, mis parandab paikselt verevoolu ning lõõgastab veresooni ja lihaseid, ning teisalt kasutatav taim.

Seejuures puju on dr Bürklandi hinnangul väga eriline, kuna selle põletamisel tõuseb osa suitsu üles, osa aga liigub allapoole. "Hiinlased kasutasid puju vanasti vee leidmiseks: maapinnale tehti lõke, suits hakkas maa all mööda käike liikuma ja tuli kuskil maapinnale ning selle kaudu leiti vesi üles," räägib ta ja jätkab: "Puju paneb ka kehas vedelikud liikuma. Ta paneb vere liikuma. Ja on väga huvitav, et moksateraapiat tehes liigubki suits, mis allapoole läheb, mööda nahka, ja kuna selles on hästi palju aromaatseid ühendeid, jätab see nahale pruuni õlise laigu, millel on omakorda tugev ravitoime."

 

Tehakse mitut moodi

Moksateraapiat võib teha paikselt, soojendades näiteks külmast või niiskusest valusat liigest, aga võib soojendada ka kindlaid punkte, millega saab panna liigestes või siseorganites energia liikuma. Üks selline on näiteks maokanali 36. punkt (zúsānlǐ).

"See on niinimetatud saja haiguse punkt ja seda soojendades virgutame oma immuunsüsteemi," ütleb Rene Bürkland, selgitades, et kuna tegu on maokanali punktiga, tugevdab selle soojendamine seedimise energiat. "Kui seedimise energia on tugev, siis saame toidust kätte kõik kehale vajaliku ja selle tulemusel on meie kaitseenergia ehk wei qi ehk immuunsus tugev." Muide, seesama zúsānlǐ-punkt on dr Bürklandi sõnutsi väga hea ka laste immuunsuse tugevdamiseks.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid