Naeratus number kolm

17.06.2008

Lapsesuu on öelnud: inimesel tulevad  hambad kolm korda. Kõigepealt piimahambad, siis jäävhambad ja viimaks kunsthambad. Kõik nad vajavad hoolt. Täna vaatame, kuidas tolle kolmanda hambakomplekti – proteeside eest hoolitseda, et need hästi vastu peaksid. Kuidas proteese õigesti hooldada, selgitab Kaarli Hambapolikliiniku hambaarst Triin Suurorg.

 Ajad, mil proteesid ööseks veeklaasi tallele pandi, on õnneks möödas. Kaasaegsed proteesid näevad korraliku teostuse korral väga loomulikud välja ning neid on lihtne hooldada.

“Vastupidavus sõltub proteesi tüübist ja valmistamise kvaliteedist. Hästi tehtud metallokeraamilised sillad-kroonid ja implantaatproteesid peavad suus vastu aastakümneid,” kinnitab Triin Suurorg. “Tegemist on ju märksa tugevamate materjalidega kui inimese koed. Proteesi pikaaealisuse eelduseks on niihästi arsti täpne töö kui ka patsiendi enda hoolikus hammaste puhastamisel. Plastmassist proteesid nii kaua vastu ei pea, kuna plastmass muudab aja jooksul värvi ja kulub.

Proteesid jagunevad suust eemaldatavateks ja mitte-eemaldatavateks. Eemaldatavate proteeside kasutamine on reeglina ebamugav ja kahjustab ka olemasolevaid hambaid. Mitte-eemaldatavad on sellised, mida patsient ise suust ära võtta ei saa – seda võib teha ainult hambaarst.

Seda tüüpi proteesid on patsiendile enamasti mugavamad ning paistavad ka loomulikumad. Mitte-eemaldatavad on kroonid-sillad, panused ehk laboris valmistatud hambatäidised ja suur osa implantaatidele fikseeritud proteese.

“Suust eemaldatavaid proteese tuleb nende kandjal vähemalt kaks korda päevas suust ära võtta ja puhastada. Eemaldatav protees võib mõnikord olla üsna ebamugav ja ebastabiilne, kui see ei ole olemasolevate hammaste või implantaatide abil hästi fikseeritud,” nendib usutletu.

 Loe edasi ajakirjast...