Naine elab südamega

Vahendanud Kadi Lehtmets
21.09.2013

Naine olemine on oht südamele. Õnneks võib seda ohtu õige eluviisiga vähendada.

1. Naine ise alahindab sümptomeid.

Nii naisel endal kui ka teda ravival arstil võib olla raske seostada sümptomeid südamega, sest naistel on ebatüüpilisi südamehaiguste tunnuseid rohkem kui meestel. Need on hingamistakistus, ebamäärane halb enesetunne, väsimus ja ebameeldiv tunne ülakehas, kusjuures need ei avaldu sugugi alati kehalise koormuse puhul. Vahel ei esine üldse mingeid sümptomeid. Teisest küljest on aga tüüpiline valu rinnus naistel kõige levinum südamevaevus.

Naistel avaldub südame isheemiatõbi kümme aastat hiljem kui meestel ja seepärast võib naine pidada sümptomeid ekslikult eaga kaasnevaks hädaks. Üle 60-aastane naine peaks kindlasti arsti poole pöörduma, kui ta endal vähegi südamevaevusi kahtlustab. Seda tuleks teha näiteks siis, kui varem hästi sujunud ülesminek treppidest muutub äkki vaevaliseks ja jalgadest kaob jõud.

Mitte iga valu rinnus ei pärine südamest. Võib leida ka kõikvõimalikke muid põhjuseid alates lihasevalust ja lõpetades paanikahäirega. Kuid olgu põhjus milline tahes, tuleb see välja selgitada.

2. Arstil võib olla raske märgata naisel südame isheemiatõbe.

Isheemiasümptomite, näiteks rindkerevalude all kannatavatest naistest 20%-l ilmneb kontrastaineröntgenis aterosklerootiline protsess. Sellisel juhul on sümptomite taga kollateraalveresoonte haigus, mida röntgenipildilt ei näe. See avastatakse alles põhjalikul südame uurimisel või südame hapnikuvarustust mõõtva uuringuga, näiteks koormustestiga.

Väikeste kollateraalveresoonte haigus ei nõua angioplastikat ega šunteerimist. Ravimid ja riskitegurite kontrolli all hoidmine eluviisiga leevendavad sümptomeid ja takistavad haigusel raskemaid vorme võtmast.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid