Naine, täna oma hormoone!

Koostanud Viivi Variksaar
13.02.2010

Hormoonid toetavad naise tervist ja mõnusat olemist mitmel moel. Tühja sellest, kui kord kuus kipub tuju pahaks minema – kasu neist on siiski palju suurem kui kahju.

Hormoonid reguleerivad naisinimese elu emakõhus olekust kuni hauani välja, ja seda just positiivsel moel. Ilma östrogeenideta ei kasvaks tüdruk naiseks ega ole ilma kollaskehahormoonita võimalik emaks saada.
Östrogeen ehk naissuguhormoon on naisinimese tähtsaim hormoon, mis moodustub peamiselt munasarjades. Mõnevõrra tekib seda ka rasvkoes, kus neerupealised võivad muutuda nõrgaks östrogeeniks.
Naise organism hakkab östrogeene tootma puberteediea lähenedes ja selle tähtsaim ülesanne on korraldada igakuist menstruatsiooni; noortel tüdrukutel kiirendab see ka kasvu pikkusesse; äratab huvi vastassugupoole vastu.
Ka progesteroon ehk kollaskehahormoon on tähtis naise suguhormoon, neid eraldub kollaskehast ja platsentast ja need soodustavad loote kasvu raseduse ajal.
Kollaskehahormooni peamine ülesanne on hoida menstruatsioon regulaarsena; kui aga märgid näitavad, et naine on rasestunud, siis on hormooni ülesanne valmistada emaka limaskest raseduseks ette. Kui rasedus ei alga, siis väljutab kollaskehahormoon lima koos menstruatsiooniverega.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid