Naise igakuine tervis

Tekst Riina Reiman-Männiste
13.12.2010

Petlikud reklaamid pikkade kõrendkoibadega ning olematu keharasvaga modellidest löövad neidude ja ka täiskasvanud naiste reaalsustaju virvendama. Hoolimata teadmisest, et kõik fotod on arvutiimede abil julma moonduse läbinud, üritavad naised omaenese tarkusega saada tavaelus samasugusteks. Seda enam, et paljud kauplustes müügil olevad trendirõivad seavad omad normid ja piirangud. Kuidas peab naise organism vastu veel igakuisele verekaotusele ja vajalike ainete puudusele?

Telliskivi Perearstikeskuse perearst Karmen Palts pooldab kainet mõistust, arukust ja tasakaalu kõiges. Ka tervise eest hoolitsemises. Paraku pigistatakse silmad-kõrvad kinni just seal, kus oleks abi ja nõustamist kõige enam vaja.

Päevade mõju naise tervisele
"Normaalseks verekaotuseks menstruatsiooni ajal loetakse kuni 100 ml ehk umbes pool klaasi. See on organismi jaoks suhteliselt väike hulk, mis ei tohiks olulisi vaevusi põhjustada. See, kuidas mõjutavad vererohked päevad tervist, sõltub mitmetest teguritest: kas naisel on mingeid kroonilisi haigusi; kui suur on korraga kaotatud vere hulk; kui sageli menstruatsioon esineb; kas naine tarvitab mingeid ravimeid jne.

Inimene talub paremini seda, kui verekaotus tekib väiksemate hulkadena ja pikaajaliselt. Üks selline verekaotuse vorm on ka vererohke menstruatsioon. Sellisel juhul jõuab organism hakata kasutama rauavarusid, mida kiire verekaotuse (näiteks õnnetuste) korral kasutada ei jõuta. Enesetunne hakkab halvenema alles siis, kui rauavarud saavad otsa ja tekib aneemia e kehvveresus - siis ei suuda organism enam toota piisavalt hemoglobiini, mille ülesanne organismis on hapnikku transportida. Kõikides kudedes tekib hapnikuvaegus ning inimene tunneb väsimust, jõuetust, koormustalumatust; aeg-ajalt silme ees virvendab (eriti kiirel püstitõusmisel), võivad esineda valud rinnus jne," loetleb dr Palts ohumärke.

"Vererohke menstruatsiooni põhjusi võib olla väga mitmesuguseid. Need teeb kindlaks arst. Tänapäeval on meditsiini päralt mitmesuguseid vahendeid, millega sellist naist aidata, kuid selleks peab olema põhjus teada."

Madala hemoglobiini ohud
Perearst tõdeb, et enamasti on vererohketest menstruatsioonidest tingitud rauapuudusaneemia suhteliselt mõõdukas, tekitades vaid ülalmainitud ebamugavaid sümptomeid. Need ei ole ohtlikud otseselt, kuid kaudselt küll - selline seisund kurnab organismi ja mõjutab üldist funktsioneerimist ning vastupanuvõimet haigustele-nakkustele. Ägeneda võivad tõved, mis seni olid kontrolli all.

"Ka naine ise tunneb, et igapäevaelu muutub üha vaevanõudvamaks, kuna väikseimgi pingutus väsitab. Loomulikult tuleb selliste sümptomite esinemisel kindlasti arsti poole pöörduda. Aneemia on väga lihtsalt diagnoositav vereanalüüsiga. Kui kõrvaldada aneemia põhjused ja määrata õige ravi või dieet, hakkab organism kiiresti taastuma," ei soovita Karmen Palts kodus kannatada ega loota, et küll see ükskord möödub, vaid alustada põhjuste väljaselgitamist võimalikult vara.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid