Õige toit on tervise vundament

Marika Vingissar
04.11.2016

Kui imikueas on lapse toit rinnapiim ja lisatoidu andmisel on vanemad enamasti väga hoolsad, siis lapse kasvades saab vanemate teadlikkus vahel otsa.

 

 

Lastearstide arvates hakkavad vanemad väikelastele liiga vara andma sama toitu, mida söövad täiskasvanud, ehkki see sisaldab pahatihti valmistoite, pooltooteid ja suures koguses magusat. Miks see nii on, uurisime Tallinna lastehaigla endokrinoloogilt-lastearstilt ja Eesti lastearstide seltsi presidendilt dr Ülle Einbergilt.

"Põhjuseid on mitu. Üks on kindlasti see, et vanematel puuduvad teadmised, millist toitu ja kui palju väikelaps vajab. Teine põhjus on kiire argipäev: tullakse töölt koju ning ostetakse poest kaasa valmistoite ja poolfabrikaate, millega saab kiiresti õhtusöögi lauale. Kuid valmistoidud sisaldavad tavaliselt liiga palju soola, suhkrut, igasuguseid maitseparandajaid ja kaloreid ning liiga vähe vitamiine, mineraalaineid ja muud kasulikku, mida laps toidust saama peaks," arvab dr Einberg.

 

Murdepunktiks teine eluaasta

Teisel eluaastal on imikuiga läbi saanud ja last peab hakkama harjutama tahkema toiduga.

"Ei maksa aga unustada, et nii väiksel lapsel pole veel purihambaid, ja tahke toit ei tähenda lihatükke, mida laps närida ei suuda ja mille ta võib hoopis endale kurku tõmmata. Selles eas peab hakkama lapsele tutvustama erinevaid köögiviljatoite, et ta harjuks neid sööma. Keedetud või küpsetatud köögiviljast saab teha püreed või purustada see kahvliga, et oleks lihtsam närida.

Kuna laps kasvab kiiresti, vajab ta suures koguses toiduenergiat. Kuid kasvav organism ei vaja ainult kaloreid, vaid vitamiine, mineraalaineid ja kasulikke rasvasid, et normaalselt areneda ja viirustele vastu panna," selgitab Ülle Einberg.

Toitumisharjumused kujunevad lapsel koos perega süües, nii et ka vanemad võiksid toituda tervislikult. "Kui väikest last ei õpetata köögivilju tarbima ning ta ei tea, kuidas need maitsevad või välja näevad, ei hakka ta neid suure tõenäosusega ka tulevikus sööma. Palju köögivilju söövate laste immuunsüsteem töötab tänu saadud mineraalainetele ja vitamiinidele hästi ning nad ei haigestu kergesti. Köögiviljade ja puuviljade igapäevane tarbimine tagab soolestiku normaalse mikrofloora. Lisaks sisaldavad köögiviljad palju kiudaineid, mis aitavad seedimisele kaasa."

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid