Õnneliku suhte habras kunst

Foto: Shutterstock

 

Hoolimata sellest, et nii Eesti mees kui ka naine väärtustavad armastust, paarisuhet ja lapsi, on meil lahutuste arv suur ja lapsi sünnib palju vähem, kui ideaalis soovitakse. Miks ometi?

 

 

Konverentsil “Naine pole sünnitusmasin!” tõi psühholoog ja paarisuhtenõustaja Karmen Maikalu 2014. aasta Eesti naiste tervise uuringule tuginedes esile tõiga, et Eesti naine sooviks rohkem lapsi, kui neid praegu sünnib – enamik uuringule vastajaid soovis lausa kolme või enamat last. Põhjusena, miks nad rohkem lapsi ei sünnita, nimetasid naised probleeme paarisuhtes.

 

Loota sai ainult enda peale

“Juba minu vanaema ütles: naine sünnitagu nii palju lapsi, kui ta üksi üles kasvatada jõuab,” meenutab psühholoog Karmen Maikalu. “Selle ajastu perekondade peale vaadates võib öelda, et see oli väga mõistlik seisukoht. Paljud mehed jäid sõtta või saadeti Siberisse. Paljud nendest, kes koju jäid, hakkasid jooma, lõid üle aisa või olid vägivaldsed ja naine sai loota vaid iseendale. Aga kui te arvate, et sellest ajast on palju muutunud, siis pole see kahjuks tõsi,” nendib psühholoog.

Oma terapeuditöös näeb ta ikka samu probleeme: “Sõltuvusprobleemid, kõrvalsuhted ja perevägivald. Statistika järgi läheb üle 60 protsendi kooseludest lõhki ning vaid pool nendest, kes kokku jäävad, on oma paarisuhtega tegelikult rahul. Inimesed tunnevad end oma pere keskel üksildasena.”

 

Süü ei lasu vaid ühel poolel

Loomulikult ei ole kehv abielu vaid meeste süü. “Seda oleks ülekohtune väita. Ka mõne aasta eest tehtud Eesti meeste hoiakute ja käitumise uuringust selgus, et Eesti mehe jaoks on kõige olulisemad väärtused armastus, paarisuhe ja lapsed. Aga kust kohast see probleem siis tuleb?” küsib Karmen Maikalu ja osutab suurimale neist: “Kahjuks ei oska inimesed oma suhet hoida.”

Õnneliku suhte hoidmine pole kaasasündinud oskus. “See omandatakse elu jooksul, näiteks vanematelt või koolitustelt; ka ühiskonna väärtushinnangutel on suur roll. Nii mees kui ka naine saavad mõlemad palju ära teha selleks, et nende paarisuhe õnnestuks ja perekond püsiks.”

Kuidas seda aga teha? Psühholoog Karmen Maikalu jagab soovitusi eri eluetappides olevatele inimestele.

Loe edasi ajakirjast…