Originaal või koopia?

Tekst Üllar Ende
12.07.2011

Originaal on originaal. Geneerilisi ehk analoogravimeid (rahvasuus koopiaravimeid) peab nii mõnigi pelgalt odavamaks peibutiseks. "Sama toimeainega originaal- ja analoogravimitel on enamikul juhtudel samasugune mõju," väidab enda ja kolleegide ametikogemusest Marja apteegi proviisor Andre Vetka.

Selle loo lähteks sai Kodutohtri lugeja küsimus: "Miks reklaamitakse kogu aeg geneerilisi ravimeid? Las tarvitavad need, kes võivad, aga minule ei sobi ükski, kõik tekitavad kõrvaltoimeid..."

Mis on originaalravim?
Proviisor Andre Vetka: Originaalravim on esimesena avastatud/leiutatud teatud toimega ravim. Maailmas ei ole just väga palju ravimitootjaid, kes uute arstimite loomisega tegelevad. Kui uus ravim on laboris leiutatud, tehakse pärast seda kõik vajalikud uuringud: kõigepealt katsetatakse loomade peal, seejärel väikese hulga tervete inimeste ja alles siis suurema hulga konkreetse haigusega inimeste peal.

Üsna suurele osale meist on arstimid igapäevane teine leib ja need teevad kukru kõvasti kõhnemaks. Miks on just originaalravimid nii kallid?
Toimeaine avastamisest kuni ravimi apteeki jõudmiseni võib kuluda isegi kümme aastat. See on pikk ja väga kallis protsess, sest kõik uuringud nii loomade kui ka inimeste peal maksavad palju. Kui ravim on avastatud, võetakse sellele patent, mis tähendab, et keegi teine sedasama ravimit mujal maailmas toota ei tohi, kuigi selle koostis on teada. Seetõttu puudub konkurents, mis hinna madalamaks muudaks. Nii ongi see ravim keskmiselt kümme aastat üksinda turul. See on rahvusvaheliselt niimoodi reguleeritud - nagu preemia selle eest, et loodud on uus ravim.

Kui patendiaeg läbi saab, võivad sedasama ravimit toota kõik teised luba küsimata. Siis nimetatakse seda geneeriliseks ehk analoogravimiks.

Arstimis on toimeaine peamine, abiained seltsiks. Mis neist võib tekitada kõrvalmõjusid?
Kõigepealt toimeaine ise. Igal ravimil, mis toimib, on olemas ka kõrvaltoimed. Arste ja apteekreid õpetatakse ikka selle vana ütlemisega: "Kui ei ole toimet, siis pole ka kõrvaltoimet".

Toimeainest tekkida võivad kõrvaltoimed ei sõltu sellest, milline firma sedasama ravimit toodab ning kas see on originaal või analoog. Lubatud aga on see, et mingil määral võivad erineda sama ravimi abiained, kuid tegelikkuses on erinevus väga väike: analoogravimite tootjad kasutavad enamikul juhtudel neidsamu abiaineid mida originaali tootjad. Näiteks on ühel Eestis enim kasutatud vererõhuravimil amlodipiinil üheksa geneerilist varianti ning kõigil on täpselt samad abiained nagu originaalil. Geneeriliste ravimite tootjad ei ole lihtsalt motiveeritud kasutama teistsuguseid abiaineid, sest kui originaalravim on juba pikemat aega turul olnud ja järele proovitud, siis ei ole mõtet selle koostises midagi muuta.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid