Pärast sünnitust terveks ja tugevaks

Tekst Kadi Lehtmets
29.10.2012

Lapseootel naisel on mõttekas end ette valmistada selleks, et tema organism vajab paranemiseks ja taastumiseks aega isegi pärast normaalset sünnitust. Selgitusi ja head nõu annab Ida-Tallinna keskhaigla loomuliku sünnituse projektijuht ämmaemand Annely Kärema.

Kui beebi on sündinud normaalselt ehk vaginaalselt, siis eraldub platsenta emaka seinalt tänu emaka kokkutõmmetele. "Normaalseks platsenta eraldumise perioodiks loetakse üks tund, kui ei teki verejooksu või midagi muud ebaharilikku," ütleb Annely Kärema. Ema pressib platsenta välja ise või vajadusel abistab teda ämmaemand, vajutades kõhu peale ja tõmmates samal ajal kergelt nabanöörist.

Kohe pärast sünnitust pannakse laps ema rinnale (et tekiks nahk-naha-kontakt) - ja see on kahekordselt tähtis. "Esiteks rahustab see nii last kui ka ema, aidates kaasa lähisuhte tekkimisele, ning lubab loomulikul sünnitusjärgsel taastumisel alata. Teiseks on soovitatav, et beebi kohe ema rinna suhu saaks või vähemalt imetamist matkides rinna vastas oleks - imetamine ergutab hormooni oksütotsiin eritumist, mis kiirendab emaka kokkutõmbeid ja aitab selles faasis omakorda kaasa platsenta väljutamisele."

Ämmaemand hoiab silma peal

Varajaseks sünnitusjärgseks perioodiks loetakse kaks tundi pärast sünnitust, mil arst ja ämmaemand jälgivad ema ja lapse seisundit ning esmast imetamist sünnitustoas. "Kui noor ema viibib haiglas veel päeva või paar, siis kuulub sünnitusjärgse hoolduse juurde ka see, et ämmaemand jälgib naise emaka kokkutõmbeid ja kompab (enamasti hommikuti) emakat läbi kõhunaha, et teha kindlaks, kas emakas taandareneb õigesti ja on heas toonuses," ütleb Annely Kärema. Samal ajal veendub ämmaemand, et voolus oleks lõhnatu, jälgides selle hulka ja värvust.

Nagu märgitud, eritub organismis imetamise mõjul oksütotsiin, mis aitab kaasa emaka normaalsuurusesse tagasitõmbumisele. Imetades võib ema veel mõnda aega tunda järelkokkutõmbeid, mis on sageli just mitmenda sünnituse puhul eriti valulikud. Esmasünnitajal esineb selliseid valusid vähem.

See, kui ruttu emakas pärast sünnitust tagasi endisesse mõõtu kahaneb, on väga individuaalne, aga üldiselt on nii, et mida vähem sünnitusi on emal seljataga, seda kiirem emaka tagasitõmbumine on.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid