Piinav põiepõletik

Kaili Laansalu
08.10.2015

 

Kusepõiepõletik ehk tsüstiit on üsna sagedane haigus. Anatoomiliste iseärasuste tõttu on enim ohustatud naised, kuid haigus võib esineda ka meestel. Tsüstiidist räägib lähemalt perearst Anne Kaldoja.

 

 

Inimene, kes on kord juba kusepõiepõletikku põdenud, tunneb selle kohe ära. Sagedane soov minna tualetti ei lase rahulikult olla, kuid sinna jõudes ei tule põiest uriini kuigi palju. Ehkki haigus on sümptomite poolest piinav, ei võeta selle korralikku ravimist tihti tõsiselt. Niimoodi võib haigus sagedaste põletike tagajärjel muutuda krooniliseks.

 

Mis on tsüstiit?

Põiepõletik ehk tsüstiit tekib haigustekitajate sattumisel põide.

Dr Kaldoja selgitab: "Uuringutega on kindlaks tehtud, et 85 protsendil juhtudest on haiguse põhjustajaks inimese soolestikust pärit bakter E. coli, mis kinnitub kuseteede ja põie limaskestadele, paljuneb seal ja tekitab infektsiooni. Naised põevad sagedasti tsüstiiti just anatoomiliste iseärasuste tõttu. Neil on lai ja lühike kusiti, mis paikneb bakteritega rohkelt asustatud päraku läheduses. Samuti võib tekkida põiepõletik seksuaalse aktiivsuse suurenemisel ning siis kutsutakse seda mesinädalate tsüstiidiks."

Üks põiepõletikku soodustav tegur võib olla ebapiisav hügieen. Samas nendib perearst, et ka liigne hügieen võib haiguse sagenemist soodustada: "Antibakteriaalsete pesuvahenditega pesemise käigus uhutakse minema ka kasulikud bakterid. Naised, kellel on põiepõletik sage külaline, peaksid kindlasti kasutama ainult neile sobilikke hügieenivahendeid."

Vahel võib haigestumist soodustada ka jaheda ilmaga kantav sünteetiline pesu, samuti niiske pesu, näiteks ujumisriiete selga jätmine. Tsüstiiti haigestumist võivad soodustada ka ebapiisav vedeliku tarbimine, organismi jahtumine ja kõik üldist immuunsust vähendavad seisundid.

 

Kes on enim ohustatud?

Nagu eespool mainitud, on enim ohustatud naised.

"Noortel naistel esineb kuseteede infektsioone suurema seksuaalse aktiivsuse tõttu, eakamatel aga soodustavad tsüstiiti kusepõie degeneratiivsed muutused ja lihaselõtvus. Rasedad on ohustatud hormonaalsete muutuste ning kuse-suguelundkonna nihkumise tõttu kehas. Ka äsja sünnitanud naised on haigusele vastuvõtlikumad," räägib dr Kaldoja.

Põiepõletiku tekkes võivad olla süüdi ka mõned haigused või pikaaegne vajadus kusepõie kateetri järele. "Näiteks suhkruhaigetel sagenevad põiepõletikud muutuste tõttu immuunsüsteemis. Soodustavad faktorid haiguse tekkel on ka uriini äravoolu häired, kas kividest kuseteedes või põies, kuseteede väärarenditest või kasvajatest," selgitab perearst. "Haigestumist soodustab ka organismi üldise vastupanuvõime vähenemine mõne muu haiguse või lihtsalt külmetuse tõttu."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid