Psoriaas. Kuidas toime tulla?

Tekst Riina Reiman-Männiste
13.11.2010

Psoriaas on haigus kogu eluks, mille vältel võib esineda mitmeid erinevaid vorme. Nendega tuleb lihtsalt leppida ning püüda edasi elada nõnda, et "ägedaid" perioode esineks võimalikult harva ja lühikest aega ning et lööbevaba aega oleks võimalikult pikalt.

"Psoriaas on geneetilise eelsoodumusega haigus, kuid geneetiline külg üksinda ei ole võimeline seda põhjustama, vaja on ka väliseid faktoreid. Inimesel võib geenimuutus küll olla, aga haigus võib avalduda mitme põlve tagant," tõdeb dermatoveneroloog Aime Kangur Põhja-Eesti Regionaalhaiglast. "Psoriaasi diagnoosi saanud inimesed on sageli veendunud, et nende lähisugulastel seda haigust pole. Tegelikkuses on nõnda, et me ei pruugigi teada kõiki sugulasi, veel vähem nende haigusi. Eriti nende omi, keda siinilmas enam pole."

Multifaktoriaalne taust
Psoriaasi esile kutsuv faktor võib olla traumaatiline - mehaaniline trauma, külmakahjustus, kemikaalid, mõned ravimid, närvipinge. Psoriaasi varane vorm võib alata lapseeas või 20ndate alguses, hiline lööb välja alates 50ndatest eluaastatest. Dr Aime Kangur ei pea mingiks harulduseks patsiente, keda nimetatud tõbi hakkab kiusama 80. sünnipäeva paiku.

"Nagu juba mainitud, võib elu jooksul esineda väga erinevaid psoriaasivorme. Üldjoontes tähendab psoriaas põletikulist naha pindmise kihi rakkude kiiremat paljunemist. Rakud paljunevad nii kiiresti, et need ei jõua küpseda sellisteks, nagu peavad. Kui tavaliselt peseme surnud naharakud maha, siis psoriaasi korral, mis tähendab u 10 korda kiiremat rakkude paljunemist, seda teha ei suudeta ja tekib ketendus. Kui psoriaasikolded on küüne all, siis pakseneb ka küünealune. Küünekahjustus on psoriaasi korral sagedane - küüneplaat muutub sõrmkübara sarnaseks ehk tekivad sissevajutused. Küüs või selle ääred lähevad lahti, ilmuvad pruunikad laigud, mida nimetatakse õlilaigu fenomeniks."

Ketendavad paapulid ja tilgakujuline psoriaas
"Algul tekivad punetavad sõlmekesed ehk paapulid, mis laienevad ja muutuvad naastudeks ning ketendavad. Naha pindmised kihid paksenevad. Põhilised piirkonnad on juustega kaetud peanahk, otsmik juuste piiril (harva ka nägu), jäsemete sirutuspinnad ning ristluupiirkond. Lööbed võivad esineda üle kogu keha, kuid küünarnukkidel ja põlvedel siiski sagedamini, kuna need on traumeeritavad kohad. Psoriaasikolded võivad tekkida isegi operatsiooniarmide ümber," loetleb dr Kangur paapulite meelispiirkondi.

Tilgakujulise vormi korral on enamasti kogu keha kaetud punetavate sõlmekestega, mis kergelt kestendavad. Tohter Aime Kangur kinnitab, et niisugune vorm ohustab neid, kellel on kurk tihti haige ja kes põevad streptokokkidest põhjustatud angiini. Paanikaks pole mõistagi põhjust, kuid haige kurk tuleb kindlasti terveks ravida ainuüksi juba organismi üldise tugevuse nimel. Seda, missugused vormid võivad inimesel elu jooksul tekkida, ei oska ette näha ükski tohter, kuid ette pabistada pole vaja, sest ainuüksi närvipinge võib avada psoriaasile rohelise tule.

Loe edasi ajakirjast...