Punast halli sügispäeva

Mai Maser, toitumisteadlane
08.10.2015

 

Looduses torkab punane silma eriti sügisel, ka puulehtedes. Ilusa värvi kõrval on punased viljad maitsvad ja kaunistavad toidulauda, annavad palju kasulikke taimseid toitaineid ning vähe kaloreid.

 

Punastele viljadele annavad värvi tavaliselt kaks karotenoidi – lükopeen ja astaksantiin –, kuid neis võib olla ka alfa- või beetakaroteeni. Need on tugevad antioksüdandid, mis seovad organismi kahjustavaid üleliigseid vabu radikaale ja aitavad nõnda vältida haigestumist.

Armastatuim punane köögivili on tomat, mida botaaniliselt võib pidada ka marjaks.

 

Tomat

Tomat on igapäevane hea toit ja praegusel ajal saame seda süüa aasta ringi. Enamik inimesi armastab seda toorelt võileiva peal ja salatites.

Peamised energiaallikad tomatis on suhkrud ja orgaanilised happed. Suhkrutest on tomatis glükoos ja fruktoos. Orgaanilistest hapetest on enamuses sidrunhape, vähem on õunhapet ning veidi ka merevaik- ja viinhapet.

Suhkrute ja hapete vahekord annabki tomatile mõnusa magushapu maitse. Tomat on tegelikult üsnagi happeline ja suurendab maomahla eritumist. Kiudaineid on tomatis vähe.

 

Vähe energiat, kuid tarvilik

Tomat on üks väikseima energiahulgaga aedvilju, kuid rikkalik karotenoidide ja mitut liiki bioaktiivsete pigmentide poolest ning ühtlasi suure antioksüdandisisaldusega toit. Ilusa punase värvi annavadki talle antioksüdandid: pigment lükopeen ja beetakaroteen ning flavonoid kvertsetiin. Mida küpsem on tomat (hea, kui päikesevalguses küpsenud), seda rohkem lükopeeni sealt leiab.

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid