Raud annab jõudu

Vahendanud Viivi Variksaar
12.02.2011

Kui väsimus kipub vaevama liiga tihti, tasub lasta teha vereproov: kui veres on vähe rauda, võib üks süüdlasi käes olla ega tasugi ajada põhjust ainult pimeduse ja külma kaela.

Sügisel ja talvel, kui olemine tundub tavalisest nõrgem ja väsimusest justkui ei saagi lahti, pole mõtet selles süüdistada vaid pimedust ega külma, mis on tekitanud kaamosväsimuse.

Rauapuuduse sümptomid
Sümptomid, eriti just naistel, võivad viidata rauapuudusest tulenevale aneemiale: see tähendab, et punaseid vereliblesid on vähem ja need on ka väiksemad. Kuna hemoglobiin transpordib veres hapnikku, jääb organism hapnikupuudusse. Ka ainevahetus võib nõrgeneda, sest paljud ensüümid sisaldavad rauda, mida läheb ainevahetuseks vaja.

Organismi rauapuudusele vihjavad veel kahvatu nägu, aeg-ajalt tekkiv peauimasus, kumin kõrvades ja tavalisest kiirem südamerütm. Krooniliste südame- või kopsuhaigete seisund võib halveneda või lööb neil välja südamepärgarteritõbi. Harvem esineb selliseid sümptomeid: muutused suu ja keele limaskestas, valud neelamisel ja küünte murdumine. Aneemiasümptomid arenevad sageli nii aeglaselt, et inimene ise ei märkagi neid.

Aneemia tekkimine naissool olevat vaata et loomupärane, kuna tööealised naised saavat rauda kindlasti palju vähem, kui on ette nähtud, rauavaegust soodustavad ka vererohked menstruatsioonid.

Kasvamiseks läheb vaja rauda
Kui laps jõuab kiiresse kasvuikka, tema organismi rauavajadus peaaegu kolmekordistub. Aneemiarisk ähvardab kõigepealt taimetoitlasi, kuna taimedest saadav raud imendub aeglasemalt, kuigi C-vitamiin seda veidi soodustab.

Kui rauavaegus tekib tütarlastel, siis võivad selle taga samuti olla vererohked menstruatsioonid. Vahel põhjustab aneemiat mõni krooniline haigus, näiteks Crohni tõbi (krooniline sooltepõletik) või siis jämesoolepõletik.

Täiskasvanud meestel tekib aneemia mõne soolestikuhaiguse tagajärjel - põletikulised soolehaigused, haavandid, tsöliaakia või mõni halvaloomuline kasvaja. Ka naised peaksid oma siseelundid laskma läbi vaadata, kui on kindlaks tehtud, et aneemiat ei põhjusta menstruatsioon.

Loe edasi ajakirjast...