Ravimite säilitamine soojal ajal

Tekst Riina Reiman-Männiste
16.08.2009

Ravimitega kaasasoleval infolehel on märgitud, et toatemperatuuril säilitamine tähendab +15 kuni +25 kraadi. Mida teha siis, kui suvekuumus kütab ruumid märksa palavamaks? Kui palju mõjutab suvesoojus ravimite säilivust?
Üleriigilise Perearsti Nõuandetelefoni 1220 arst-projektijuht ja perearst Lauri Laas nendib, et kuigi ravimitega on kogu vajalik info kaasas, vajab mõni küsimus tõesti pikemat selgitustööd. Infoleht tuleks väga tähelepanelikult läbi lugeda, mitte kohe prügikasti lennutada. Alati on mõistlik iga tühisemagi küsimuse või kahtluse korral helistada nõu saamiseks 1220i, perearstile või apteekrile.

Liiga soe ja liiga külm
“Kui ravimi säilitamiseks on vajalikud eritingimused, siis on see infolehel kirjas. Näiteks insuliini säilitustemperatuur on +2 kuni +8. Tavaliselt hoitakse ravimeid toatemperatuuril ehk +15 kuni +25 kraadi. Kui toas juhtub olema mõne pügala võrra soojem, pole midagi hullu. See pole reegel, aga võib juhtuda, et siis hakkavad ravimi komponendid lagunema. Väga suure palavusega peaksid rohud olema varjulises kohas,” informeerib perearst. “Midagi ei juhtu veel ka siis, kui arstimid saavad lubatust veidi külmemat temperatuuri. Peamine, et neid ära ei külmutataks, ei pistetaks miinuskraadisesse.”

Külma ravimit ei manustata 
Lauri Laas on seda meelt, et külmkapis säilitatavad ravimid peavad enne süstimist või sissevõtmist olema tunnikese toatemperatuuril. “Kindlasti ei tohi neid soojendada! Mina kui arst ei poolda küll seda, et näiteks haigele lapsele antakse otse külmkapist võetud ravimit. Samuti on väga ebameeldiv süstida naha alla külma insuliini. Kasutusel olev ampull võib olla toatemperatuuril, kuid see ei tohi asetseda päikese käes,” märgib tohter ja lisab täpsustuseks, et avatud antibiootikumisiirupi võib tund enne manustamist pudeliga lauale tõsta. “Väike temperatuurikõikumine paar või kolm korda päevas ei mõjuta küll ravimi kvaliteeti.”

Loe edasi ajakirjast...