Riina Hein: “Suvel tuleb koguda rõõmu südamesse”

Foto: Olga Makina

 

Möödunud sügisest annab veel hiljaaegu filmimaastikul režissööri ja produtsendina aktiivne olnud Riina Hein iidseid Hiina tervisetarkusi tutvustavaid kursuseid.

 

 

Riina Hein tunnistab, et teeb filme meeleldi ka edaspidi, samas praegu on tema elus etapp, kus jätkab enda arendamist qigong’is ja Hiina meditsiinis ning annab juba omandatut edasi kursusi tehes ja Hiina enesetervendamise võimlemisrühmi juhendades.

 

Teadmisi tuleb jagada

Tegelikult on Riina juba üle 20 aasta tegelenud erinevate Hiina enesetervendamise viisidega ja ta on Zhong Yuan Qigongi (harjutustekogu enesearendamiseks ja ravimiseks – toim) litsentsitud instruktor. Ka teiste koolitamiseni jõudis ta juba mõnda aega tagasi, lihtsalt nüüd moodustab see suurema osa tema tegemistest.

“Öeldakse, et kui sa õpid selliseid vanu tarkusi, siis ühel hetkel antakse sulle teada, et pead hakkama neid ka ise jagama – neid ei tohi ainult endale hoida,” räägib Riina. Ta tunnistab, et valmisolekutunnet ei pruugigi tulla, ent kusagilt peab alustama ning kõige tähtsam on alati see esimene samm astuda. Tema esimene samm sai astutud, kui ta õppis kümmekond aastat tagasi psühho- ja hüpnoteraapia koolis.

“2008. aastal oli meil laager Käärikul, kus õpetaja ütles, et hommikuti on võimalik osavõtjatel näidata oma oskusi ja teisi õpetada. Ma siis mõtlesin, et õpetan ettevalmistavaid harjutusi Zhong Yuan Qigongist. Hommikul kogunes sinna igavene suur ring! Kokku oli meid laagris umbes sada inimest. Üks naine tuli pärast minu juurde ja küsis, kas oleksin nõus teda õpetama, ainult et ta on Raplast. Ütlesin, et kui ta saab kokku grupi huvilisi, siis teeme. Läks natuke aega mööda ja tal olid inimesed olemas. Siis mul ei jäänudki muud üle. Leidsin, et kui ma pole praegu valmis, siis pole ma kunagi valmis.” Nii sai kokku Riina esimene rühm ja natukese aja pärast lisandus neid juba ka Tallinnasse, Tartusse ja Võrru.

Kui praegu Riina nädalakava vaadata, siis on see päris tihe: erinevad kursused ja grupid Tallinnast Võruni välja, sekka nõustamised ning ka koolitused firmadele. Eriti tihedaks teeb tema graafiku sügisel õpetajate majas alanud koolitus, mis käsitleb tervise toetamist eri aastaaegadel Hiina iidsete tarkuste järgi, sest iga aastaaja kohta on vaja kursus ette valmistada. Selle loengusarjaga kavatseb ta jätkata ka uuel hooajal. Kui välja arvata sügisene “Pealtnägija” saade, kus Riina oma koolitustest rääkis, saavad grupid täis ilma suurema reklaamita, sõna lihtsalt levib. “Paljud on mulle öelnud, et ei tea isegi, kuidas äkki info tema meilikasti jõudis; et ju ma pidin tulema nende juurde oma teadmistega.”

 

Kulgeb koos teistega

Võib öelda, et õpetajakutse, mille Riina lapsena ühe võimaliku elukutsena välistas, on omamoodi ringiga tema juurde tagasi tulnud. Õpetajaks ta end siiski ei nimeta, vaid hoopis kooskulgejaks. “Õpetaja on minu jaoks teine mõiste. Mina olen kooskulgeja, kes jagab neid oskusi, mis mul on. Minul on lihtsalt ühed oskused, teistel teised. Suure algustähega õpetaja on midagi muud.”

Ta selgitab, et õpib teisi õpetades ka ise päris palju, sest omaette kunst on näha nii-öelda teise inimese keha sisse ja seeläbi teda juhendada. “Minu asi on õppida asend oma keha kaudu selgeks ja siis aru saada, mis võib teise kehas toimuda, kui tal harjutus kohe välja ei tule.” Mida väiksem rühm, seda paremini saab Riina igaühele pühenduda ja jälgida arengukohti.

Õigel kehahoiul on tervendavas võimlemises tähtis roll, et saaks kehas eri osasid õigesti lõdvestada ja ei teeks kogemata kasu asemel kahju, samuti energia liikumise pärast. “Me kõik tahaksime tohutult osata energiaga töötada. Kõik tahaksid kangesti tervendajaks ja selgeltnägijaks saada, aga tegelikult on kõigepealt vaja õppida lõdvestama iseennast, oma keha ja vaimu. Alustuseks tuleb õppida, kuidas luua sisemist rahu ja saada ühendus oma keha ja meelega. Seda ei teki, kui keha on pinges ja meel igapäevamuredest tulvil,” selgitab Riina.

Harjutusteks vajalikud asendid kuluvad marjaks ka argielus, sest kõigil tuleb vahel ette olukordi, kus tuleb pikalt seista või istuda. Neid harjutusi on võimalik teha töö juures, kodus, bussis.

Loe edasi ajakirjast…