Sapiga kimpus
Üllar Ende
04.02.2015

 

 

Sapipõiest räägitakse enamasti ikka siis, kui seal kivid kurja teevad. Mõnikord võib sapipõies ja sapiteedes põletik olla ka muul põhjusel. Selgitab Lääne-Tallinna keskhaigla endoskoopiaosakonna juhataja gastroenteroloog Külliki Suurmaa.

 

See lugu sai alguse 56-aastase naise kirjast, mis saabus Jõgevamaalt:

"Miks tekib sapiteede ja sapipõiepõletik juba noorel inimesel? See oli tütrel, kes on alles 30, ja pojal ka, kes on 33? Sapipõies kive ei ole.

Mul endal opereeriti kividega sapiõis välja eelmisel aastal. Sain valudest lahti, aga ei ole teinekord hea olla. Peab vaatama, mida sööd. Mõnikord on kõht lahti. Kas see võib olla sellest, et sapipõit enam ei ole?"

 

Sappi on tarvis

Rahvakeeles on "sapp" nii maksarakkude nõre kui ka sapipõis. Miks meile sappi ja sapipõit üldse vaja on?

"Sappi toodetakse maksas. Sapipõis asub paremal pool roidekaare all. Sapipõis on sapi reservuaar, pirnikujuline elund, mis asub maksa all. Tema ülesanne on eritada organismist ebavajalikke aineid, näiteks kolesteroolisaadusi ja raskmetalle," selgitab gastroenteroloog Külliki Suurmaa. "Maksast liigub sapp maksajuhade kaudu sapipõide või kaksteistsõrmiksoolde. On ka kõhunäärmejuha, mis kõik kokku moodustavad sapi kulgemise teed.

Sapipõis eemaldab ebavajalikke saadusi, mis tekivad kolesterooli ainevahetusel. Samas on sapp vajalik seedimiseks. Sapp koosneb kolesteroolist, sapphapetest, fosfolipiididest ja bilirubiinist. Peale selle võtab sapp osa ainevahetusest."

 

Sapipõit on ikka vaja

Ilmselt on sapipõis vajalik ka selleks, et kui sööme midagi natuke rohkem rasvast, tuleb sealt kohe hooga vajalikku seedimisainet.

"Eks muidugi aitab sapp seedida. Sapitalitlus sõltub ka sapipõie tööst, kuidas ta eritab sappi. Mõnikord on sapipõis spastilisem (tõmbub rohkem kokku), mõnikord loium. Sapp on oluline rasvaste toitude seedimisel. Kui sapipõide ladestub rohkesti kolesterooli ja pigmenti ning kui neid ei välju nii, nagu vaja, on see soodne kivide tekkele."

Kas on võimalik, et organism toodab sappi liiga vähe või liiga palju?

"Ei oska öelda, kas liiga vähe või liiga palju, aga küsimus on sapipõies, kuidas tema käitub, mismoodi ta sappi väljutab," ütleb gastroenteroloog. "Kui on näiteks põletikuline sapipõis, siis on kalduvus kivide tekkeks, või lihtsalt on sapipõiepõletik – siis ka sapitöö muutub, tekivad häired ja ka valud."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid