Sclerosis multiplex kontrolli alla

Tekst Üllar Ende
16.08.2009

“Kui veel viisteist aastat tagasi leiti, et slerosis multiplex on ravimatu haigus, siis nüüdseks on seda väga hästi uuritud ja uuritakse edasi,” ütleb Ida-Tallinna Keskhaigla neuroloogiaosakonna juhataja neuroloog Toomas Toomsoo. “Maailmas pole küll sellist rohtu, mis raviks sellest tõvest terveks, kuid suur asi on juba see, kui on sellised ravimid, mis muudavad haiguse kulgu paremuse poole.”

Mis haigus see sclerosis multiplex (hulgiskleroos) on?
Dr Toomas Toomsoo: Lühidalt öeldes on sclerosis multiplex põletikuline ajukahjustus, mis tekib autoimmuunse põletiku tagajärjel. “Autoimmuunne” tähendab seda, et immuunsüsteem hakkab keha vastu võitlema – tekib põletik, mille tagajärjeks ongi põletikulised kolded nii pea- kui ka seljaajus.
Sclerosis multiplex võib tekitada nägemis-, tasakaalu-, kõne-, põie- ja koordinatsioonihäireid, jalgade nõrkust ja kangust, depressiooni, väsimust ja valu.

Tõbede põhjuseks peetakse üha sagedamini pärilikkust ja eluviisi. Kuidas on lood selle haigusega?
Siin ei ole kõik selge. On olemas pärilikud variandid; on ka teatud piirkonnad, kus haigestutakse rohkem, kus vähem. Haigust ei esine peaaegu üldse jaapanlastel. Selle kohta on palju teooriaid, aga arvatakse, et üks põhjus võib olla ka toitumises: Jaapanis kasutatakse palju õlisid ja mereande. Meil Eestis on sclerosis multiplex’i suhteliselt palju, nagu ka Skandinaaviamaades.
Samuti arvatakse, et kõiki autoimmuunhaigusi soodustavaks teguriks võib olla päikesevalguse vähesus, nagu näiteks ka reumatoidartriidi korral. Kuid teaduslikku selgust siin ei ole – need kõik on suuresti oletused.

Miks tabab sclerosis multiplex noori rohkem?
Jah, see on küsimuste küsimus, nagu ka see, miks ei haigestu nn seagrippi viiekümneaastased, vaid ikka nooremad. Sellele ei ole vastust. Ainus selge fakt: sclerosis multiplex on noorte inimeste, sageli noorte ilusate naiste haigus. Miks loodus just nemad välja valib, ei oska öelda – meditsiinilist põhjendust siin ei ole. Väga harva diagnoositakse seda haigust vanematel, näiteks üle 50aastastel inimestel.

 

Loe edasi ajakirjast...