Sõbrateene südamele

Üllar Ende
05.04.2016

 

Alanud jürikuu on tavaks saanud südamekuu, kui taas on mõttekas mõelda, mida oma elumootori heaks ise teha annab ning millest on mõistlik loobuda. Soovitusi jagab kogenud südamearst, Põhja-Eesti regionaalhaigla kardioloogiakeskuse teadusjuht professor Margus Viigimaa.

 

 

Südamel võib olla rohkesti sõpru, mille olemasolu oleneb paljuski meist endist. Sama lugu on vaenlastega. Mida rohkem sõpru üheskoos, seda tervem on süda; rohkesti vaenlasi aga teeb teadagi kurja. Sageli on need head ja halvad omavahel seotud ja läbi põimunud ning mõjutavad üksteist.

Kodutohtri palvel reastas professor Margus Viigimaa oma tohtrikogemuste ja teadusuuringute põhjal tähtsuse järgi viis südame sõpra ja vaenlast ning nüüd selgitab, miks just need. Alustuseks toonitab dr Viigimaa: "Kõige suurem sõbrateene südamele on mitte suitsetada."

 

Südame sõbrad

 

  1. Tervislik toitumine

Hoolimata viimasel ajal tekkinud erisugustest arvamustest ja vaidlustest peaksime siiski loomsete rasvade suurt osakaalu oma toidus vähendama, sest need suurendavad halva kolesterooli sisaldust ning lõppkokkuvõttes kahjustavad veresooni ja südant. Tervislikud on puu- ja köögiviljad, mida tuleks süüa hoopis rohkem. Ühes viimases toitumisuuringus selgus, et Eesti koolilapsed on puu- ja köögiviljade söömise poolest Euroopas viimaste hulgas. Südame tervise hoidmine aga hakkab peale lapsepõlvest.

Südamele on kasulikud oomega-3-rasvhapete poolest rikkad kalatoidud, samuti kiudained, millest on palju räägitud – see kõik aitab ennetada nii südamehaigusi kui ka pahaloomulisi kasvajaid.

Teada on seegi, et peale liigse loomse rasva sööme ülearu palju keedusoola. Sellega tuleks kindlasti piiri pidada, et ära hoida kõrgvererõhktõbe ja südamepuudulikkust või et need avalduksid võimalikult hilises eas, kui nendeks haigusteks on pärilik soodumus. Keedusoola võib päevases toidus olla kuni kuus grammi. Siin tuleb arvestada seda, et paljud poest ostetud valmistoidud sisaldavad varjatult küllaltki palju soola, kasvõi meie igapäevane leib, mistõttu näiteks võileivale veel soola peale riputada ei ole mõistlik.

Valmistoitudes on peidetud kujul ka palju suhkrut. Näiteks müüakse dieetjogurteid, mille rasvasisaldus on küll null, kuid suhkrut saame nendest palju. Uute toitumissoovituste järgi on tervislik tarvitada kuni kaheksa teelusikatäit suhkrut päevas.

Arvestades 2. tüüpi diabeedi ähvardavalt kiiret levikut maailmas, on paljudel vaja piirata suhkru tarvitamist. Peale suhkruhaiguse on magus üks ülekaalulisuse põhjusi – mõlemad on suured südamehaiguste riskitegurid.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid