Sooja aja kõrvamured

Tekst Riina Reiman
12.07.2011

Selle üle, kas hullem on hamba- või kõrvavalu, võib lõputult vaielda. Tegelikult on märksa olulisem, et valu üldse ei tekiks. Paljuski sõltub see meie õigest käitumisest ja oskustest probleeme lahendada, sest isegi kuumusest pakataval suvel võivad kõrvad haigeks jääda.

Kõrva-nina-kurguarst Aet Saarts nimetab kõrvade puhul kõige tüüpilisemaks suveprobleemiks väliskuulmekäigu naha põletikku. Samuti võib ette tulla juhtumeid, kui kõrva satub vesi või hoopis mõni pinisev putukas. Kindlasti peab teadma seda, et kõrvu ei tohi ise puhastada.

"Kõrval on kolm osa: väliskõrv (lest, väliskuulmekäik), keskkõrv (trummiõõs kuulmeluukestega, mastoidjätke) ja sisekõrv (tigu ehk kuulmisorgan, poolringkanalid ehk tasakaaluorgan)," tutvustab dr Saarts sissejuhatuseks organi ehitust, millega seonduvatest probleemidest lähemalt räägime.

Väliskuulmekäigu naha põletik
"Kui esineb väliskuulmekäigu naha ärritus (näiteks satuvad sinna vesi, šampoon, merevesi) ja inimene puhastab kõrva ehk tekitab mehaanilise vigastuse ning nahal esineb samal ajal ka mikroskoopilisi põletikutekitajaid (seentekitajaid või baktereid), siis kujunebki väliskuulmekäigu naha põletik. See tähendab küllalt intensiivset kõrvavalu, mis kestab mitu päeva. Lisaks hakkab kõrvast immitsema eritist ja kõrv läheb lukku, seletab kõrva-nina-kurguarst Aet Saarts üksipulgi valusa protsessi tekkeloo lahti.

Kroonilise põletiku korral ei pruugigi kõrv valutada, inimene kaebab hoopis sügelust.

Valu korral soovitab dr Saarts võtta valuvaigistit ja pöörduda esimesel võimalusel perearsti poole. Kindlasti ei luba kõrvaarst ise kõrva torkida, puhastada ning vett kõrva lasta.

Keskkõrvapõletik
Selle haiguse põhjustajateks on sageli viirus, nohu, külmetus, mis kaasab keskkõrva limaskesta. Kõrv hakkab valutama ning tavaliselt kestab see pool tundi kuni 24 tundi.

"Pooletunnine valu on kerge põletiku korral, kui kuulmekile punetab, aga keskkõrvas puudub oluline põletikuline sekreet. Mida kauem valu kestab, seda ägedama põletikuga on tegemist. Kõrv läheb lukku, sest kuulmekile on paks ja põletikuline, ei võngu korralikult ning põletiku raskusest sõltuvalt tekib rohke eritis keskkõrvas, sest limaskesta põletiku korral toodab limaskest tavalisest rohkem sekreeti," kirjeldab dr Aet Saarts ebameeldiva ja tõsise haiguse olemust.

Loe edasi ajakirjast...