Sooje suvesoovitusi

Üllar Ende
03.06.2016

Lõpuks ometi on ta käes – see meie nii üürike soe aeg! Elame ikka lootuses, et suvi pakub lausa kandikul rohkesti rõõmu ja ainult mõnusat olemist. Sellele saame ka ise kaasa aidata.

 

Juba maikuu näitas ehtsat suvenägu – see oli nagu eelsoojendus enne õiget trenni. Kas juuni pakub soojale lisa? Vähemalt loodame, et jaaniõhtu pole külmem kui jõuluõhtu, nagu oli see mullu. Külmavaresed ootavad loomulikult aina rohkem sooja, soojapelgurid aga mõtlevad hirmuga, mis saab siis, kui troopikast tuleb meile taas kerisekuumust.

Ilm ei saagi olla igaühe meele järgi, aga ilma järgi saame oma elu seada küll.

 

Otsi päikesest ainult head

Oleme juba tükk aega saanud tasuta vitamiini otse päikese käest. Selle kiirguse toimel toodetakse nahas D3-vitamiini, mis on organismile tähtis näiteks kaltsiumi omastamiseks. Oletatakse, et piisab sellest, kui nägu ja käsivarred saavad veerand kuni pool tundi päikest päevas, ja tarvilik vitamiiniannus ongi käes.

Päike kingib kena jume. Õnneks on üha vähem näha end grillbroileriks küpsetanud inimesi, sest enamikule on kohale jõudnud, et liigne ultraviolettkiirgus teeb juba noorema inimese naha kuivaks ja vintskeks ning väljanägemise oma kümme aastat vanemaks. Nahavähi-, eriti melanoomiohtu pole vaja meelde tuletadagi.

Kogu organismile pole padupäevitamine sugugi meeltmööda, sest ohtra UV-kiirgusega võideldes muutub immuunsüsteem nõrgemaks. Seetõttu kipub ka soojal ajal mõnele viirushaigus kergesti kallale või huulel lööb välja ohatis, sest selle peidus olnud viirus hakkab tegutsema siis, kui organismi kaitsevõime on kahanenud.

Elu on näidanud, et mehed on päikesepõletusele vastuvõtlikumad kui naised ning lapsed rohkem kui täiskasvanud.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid