Tervel hambal terve juur

Tekst: Riina Reiman-Männiste
20.06.2007

Hambaravi muutub üha patsiendisõbralikumaks – valu ja hirm püütakse viia miinimumini ning protseduuridki pole enam nii vaevarikkad.

"Hamba väljatõmbamine on kõige viimane variant, kui enam midagi muud teha ei anna. IGAL hambal suus on teha oma töö. Ka ravitud hammas täidab suus oma funktsiooni, sest mida rohkem hambaid, seda suurem mälumispind," ütleb hambaarst Kadri Kroon. "Hammas on terve siis, kui tema juur on terve või siis terveks ravitud."

Selleks, et juureravis ei peaks patsienti tihti röntgenis kiiritama, on olemas tervisele ohutu aparaat. Selle tööpõhimõte on takistuse mõõtmine, selgitab Kadri Kroon. Aparaadil on kaks elektroodi, üks neist läheb patsiendile suunurka, kuna peab olema ühenduses limaskestaga, ja teine elektrood on selle nõelakese küljes, millega arst käib hambakanaleis. Nende pehmete kudede kaudu jõuab tulemus elektroode pidi mõõtjasse ja hambaarst näeb, mitme millimeetri kaugusel on juuretipp. Juureravis on väga oluline, et juurekanalite täitmisel ei läheks täidis üle juuretipu ega jääks ka tipust puudu.Kui tipuni jääb veidigi tühjust, võib see anda bakteritele piduruumi. "Selline aparaat on ohutu abivahend ka lastele ja rasedatele, kellele röntgenkiirgus ei ole soovitatav," lisab hambatohter.

Mis on juureravi
"Juureravi eesmärk on infektsiooni ravida või ennetada. Juureravi tehakse näiteks juurenärvi põletiku korral. Põletikku on kahte sorti – akuutne ehk ägedam vorm ja krooniline ehk siis, kui aeg-ajalt valutab. Kui hammas on nii haige, et närv on surnud, tehakse samuti juureravi.

Peamine süüdlane, mis sunnib ravi leidma, on ikkagi kaaries – auk on nii sügav, et bakterid lähevad närvini välja ja tekitavad tugevat valu. Tavaliselt nõnda satubki patsient arsti juurde ja saab teada, et juurekanal vajab ravi," selgitab dr Kadri Kroon. "Kõigepealt haige hammas desinfitseeritakse, puuritakse auk, et pääseda juurekanalisse, seejärel puhastatakse, ravitakse ja alles siis täidetakse kanal ning pannakse plomm.

Kui juure all on mäda ja hammas valutab, siis ei mõju ka tuimastav süst,” nendib hambaarst. “Seepärast tuleb kõigepealt avada kanalid, lasta mäda välja, ravida, ja kui põletik taandub ning hamba kroon on nii katki, et uut ehitada ei anna, alles siis tõmmatakse. Ilusa krooni puhul jääb ravitud hammas alles."

Loe edasi Kodutohtrist!