Unised ohud

Tekst Merilin Piirsalu
21.10.2013

Kui ohtlik on unine autojuht, millest uneprobleemid algavad ning mida teha, kui uni vaevab, sellest räägib Põhja-Eesti regionaalhaigla kopsuarst, unearst ja Eesti unemeditsiini seltsi president Erve Sõõru.

Unine autojuht võib liikluses olla sama ohtlik kui joobes roolikeeraja. Joovet saab kergesti tuvastada alkomeetriga, ja enamik inimesi ei istu pärast alkoholi tarvitamist rooli. Kui aga ööuni on jäänud lühikeseks või inimene tunneb ennast muul põhjusel unisena, siis tavaliselt ei teki sellist mõtetki, et rooli minna ei tohiks.

Euroopa uneuurijate selts on algatanud projekti "Ära istu unisena autorooli!", millega soovitakse teadvustada, et autojuhtimine unisena on ohtlik, ning kui kõrvalt nähakse, et inimene ei tohiks sõita ja teda võiks aidata, peaks sellele rohkem tähelepanu pöörama.

Krooniline unine ei tunneta ohtu

Liiklusõnnetusi juhtub Eestis ikka veel liiga palju. Sellel on erinevaid põhjuseid, kuid dr Erve Sõõru sõnul on umbes veerand liiklusõnnetustest põhjustatud sellest, et autojuht oli roolis unine. Ta toonitab, et väsimus ja unisus ei ole sünonüümid: "Kui autojuht on kaua tööd teinud, hommikul vara tõusnud, pikalt roolis olnud ning seetõttu on koordinatsioon ja tähelepanu häiritud, siis on see väsimus. Tööaega osatakse enamasti reguleerida ja seetõttu on võimalik väsimust ennetada või sellega toime tulla.

Kroonilise unisusega autojuht aga ei tunneta ohtu. Päevane unisus seondub halva unekvaliteediga või haigustega, mis põhjustavad unetuse. Unehäirega autojuht ise tavaliselt probleemi aimata ei oska, sest päevast unisust tingivad unehäired kestavad aastaid ööst öösse ja inimene on oma unisusega harjunud. Lähedased on need, kes teavad, kuidas autojuht tegelikult öösel magab ja kas ta uni on kvaliteetne."

Loe edasi ajakirjast...