Uurimist toimetab selgelt nägija: röntgen

Üllar Ende
04.11.2016

 

 

Röntgenis oleme küllap kõik käinud. Millest röntgenikiired läbi lähevad ja kui täpse pildi meie kehast annavad? Kui tihti võib röntgeniga uurida, et see tervisele kurja ei teeks?

 

 

Eelmises Kodutohtris oli juttu esmasest ja tervisele kõige ohutumast radioloogilisest uuringust – ultrahelist. Muu hulgas selgus, et see ei lähe läbi luu ega gaasi, mistõttu igakülgset pilku meie sisse heita ei saa. Kas röntgen on selgemalt nägija?

Teejuhiks on taas Lääne-Tallinna keskhaigla radioloogiaosakonna juhataja, kogenud radioloog Eve Toomik.

 

Mida näeb ja mida mitte

"Röntgenipildil rindkerest on näha kopsuväljad, südamekontuurid ja rindkere luulised struktuurid – roided. Rindkerest tehakse ikkagi röntgen, sest ultraheli ju läbi kopsus oleva gaasi ei lähe," selgitab tohter alustuseks. "Kõhukooparöntgeniga täpsustatakse, kas seal on vaba gaasi või soolesulguse tunnuseid. Otsitakse ka näiteks kahtlaseid varje, mida heidavad kuseteede kivid."

Tavaline röntgen ei anna pilti sellistest siseelunditest nagu maks, kõhunääre, põrn ja neerud. "Neerude kontrastainega uurimine on küll eraldi röntgenuuring, aga seda tehakse tänapäeval harva – pigem sagedamini ikka kompuutertomograafiat."

 

Ega ometi kopsupõletik?

Viirusliku külmetushaiguse ajal osa põdejaid lausa nõuab perearstilt, et tohter saadaks kohemaid röntgenisse. Äkki on kopsupõletik?! Kas röntgen näitab selle alati selgelt ära?

"Kui kopsupõletik on väga algusjärgus, siis röntgen ei näita. Veres võivad põletikunäitajad olla küll suured, aga kopsus ei ole veel nähtavat kollet kujunenud, mistõttu ülesvõttel paistab kõik täiesti normaalne. Kui tehakse ainult otsepilt, võivad kopsu alasagarad hoopis nägemata jääda," nendib dr Toomik. "Ja teiseks, tavaliselt on algul viirusnakkus, ja kopsupõletik on selle bakteriaalne tüsistus. Kui tegutseb ainult viirus ja teha näiteks neljandal päeval kopsupilt, ei pruugi olla midagi näha – põletik võib tekkida alles kuuendal päeval."

Sellepärast pole mõistlik kohe pärast külmetushaigusse jäämist röntgenit teha. "Kui aga pärast viirushaiguse ägeda faasi möödumist jääb palavik püsima ning köha muutub sügavaks ja kuivaks ning enesetunne muutub halvemaks, on vaja hakata otsima uut põletikukollet: võib-olla on tekkinud kopsupõletik, aga võib-olla hoopis neeru- või põskkoopapõletik."

On ka nii, et veri ei näita enam põletikku, ent röntgenipildil on hele põletikukolle ikka veel näha. "Põletik võib olla tõesti juba taandunud, aga jääknähud on paista."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid