Väikelapse õrnad kõrvad

Tekst Kaili Laansalu
29.11.2012

Väikelapse kõrvad teevad vanemaid tihti ärevaks ning kõrvapõletikud võivad olla ebameeldivalt sagedased külalised. Kuidas, miks ning millal laste kõrvadele tähelepanu pöörata, selgitab Tartu ülikooli kliinikumi kõrvakliiniku kõrva-nina-kurguarst ning õppejõud Raivo Ani.

Lapse kõrvu iga päev puhastada ei ole vaja. Küll aga võiks vanem teha seda siis, kui seal on näha suurenenud vaigueritust. Dr Ani toonitab, et kõrvu tuleb kindlasti puhastada hästi ettevaatlikult, hea valguse käes ning vaid nii sügavalt kuulmekäigust, kui silmaga on näha. "Vale puhastamisega võib vigastada kuulmekilet või kuulmekäigu nahka - sellest annab tunnistust valu ning kõrvast võib tulla ka verd. Õnneks on valdavalt tegu harva esineva õnnetusega."

Väliskõrva puhastamiseks sobivad vatitikud. Dr Ani rõhutab, et kuulmekäiku sisse ei tohi tikuga minna.

Kui suurenenud vaigueritus on pidev, tuleb käia perearsti vastuvõtul, kes vaatab lapse kõrvad üle ning annab oma soovitused.

Kindlasti tuleb pärast vannis või duši all käimist kõrvu kuivatada. "Kui kõrvad jäävad märjaks, võib tekkida väliskõrvapõletik. Hea on kõrvu kuivatada pehme vatitupsuga," selgitab dr Ani.

Kõik saab alguse nohust

Vahel on vanemate hirm kõrvahaiguste ees nii suur, et lapsele pannakse juba esimeste külmade ilmade saabudes pähe ülemäära paks müts. Kõrvaarst ütleb, et nii võib tegelikult teha lapsele hoopis karuteene: "Lapsel on palav, ta läheb higiseks ning võib kerge tõmbetuulega saada nohu. Just nohu on esimene riskitegur kõrvapõletike tekkes."

Kui nohu on tulnud, on tähtis seda korralikult ravida - katsuda nina lahti hoida ning õigesti nuusata. Nina on hea loputada meresoolalahusega ning seda võib teha päeva jooksul korduvalt. "Nuusata tuleb alati ühe ninasõõrme kaupa, surudes samal ajal õrnalt teine sõõre kinni. Vahel vanemale tundub, et lapsel on nohu, kuid nuusates sekreeti ei välju. Sellisel juhul võib olla tegu hoopis nina limaskesta allergilise tursega ning nuuskamisest ei ole abi," selgitab tohter. "Väikelast, kes ei oska veel ise nuusata, tuleb aidata ninapumbaga. Kindlasti on oluline valida apteegist ninapump, mis sobib lapse vanusega. Sekreeti ninast pumbates tuleb olla ettevaatlik, et mitte tekitada limaskestale lisakahjustusi."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid